Od pomoci k naději: Naše pomoc v Etiopii

Publikováno: 16. 8. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Od pomoci k naději: Naše pomoc v Etiopii
© Tereza Hronova, Mihiret Wasihun, Hassina Ousman

Přibližně 200 našich kolegů pomáhá místním obyvatelům v Etiopii překonat problémy vzniklé suchem a konflikty a získat alespoň přístup k čisté vodě a vzdělání. Od začátku naší práce v Etiopii uplynulo 20 let.

Abebech Kaito je matkou devíti dětí a farmářka v jižní Etiopii. Její život se tak točí kolem zemědělství. Kvůli suchu v její vesnici Balbale přišla o dobytek a kvůli záplavám také o většinu svého majetku. Skončila tak zcela bez ničeho. Náš tým ji vybral a nabídl jí práci, aby se znovu mohla postavit na vlastní nohy. Pomohli jsme také vybavit její dům matracemi, linem, prostěradly, dekami, hrnky a dalšími věcmi. 

„Moc mi to pomohlo,“ děkuje, zatímco ukazuje věci, které od nás dostala. Abebech jsme mohli pomoci díky štědré finanční podpoře od USAID. V roce 2023 jsme takto v Konsu pomohli vybavit 700 domácností a 500 domácností dostalo hygienické balíčky.  

Pomohli jsme tisícům lidí, jako je Abebech a poskytli jim životně důležitou pomoc a podporu, která je pro každodenní život Etiopanů zásadní.

Etiopie, která má přibližně 110 milionů obyvatel, se stále potýká s četnými přírodními katastrofami. Země je sužovaná ozbrojenými konflikty, klimatickou krizí a epidemiemi. V důsledku toho na naše kolegy v zemi doléhá potřeba rozsáhlé a různorodé humanitární pomoci. Vynakládají velké úsilí na záchranu těch nejzranitelnějších lidí v zemi.


Plán humanitární pomoci Etiopii na rok 2023 usiluje o 3,99 miliardy dolarů na řešení klíčových humanitárních potřeb. Zahrnuje pomoc pro 20,1 milionu lidí v celé zemi, včetně přibližně 4,6 milionu vnitřních uprchlíků. Z plánu dále vyplývá, že humanitární pomoc stále potřebuje 13 milionů lidí v oblastech ohrožených suchem. Podle OCHA potřebuje potravinovou pomoc 2,1 milionu lidí a dalších 4,4 milionu lidí potřebuje jinou formu pomoci. 

Všechny tyto problémy se daří řešit díky obrovské podpoře mezinárodního humanitárního společenství, které se snaží krizi zmírnit. Člověk v tísni působí v Etiopii již 20 let. Náš tým čítající přibližně 200 lidí realizuje desítky projektů po celé zemi –⁠ momentálně poskytujeme humanitární pomoc v jižní Etiopii. Pracujeme také na několika rozvojových projektech, například podporujeme zaměstnanost v kožedělném průmyslu, zaměřujeme se na hospodaření s přírodními zdroji, poskytujeme lidem čistou pitnou vodu, zajišťujeme hygienu a sanitaci, vzděláváme dívky z marginalizovaných skupin a zlepšujeme vzdělávací systém v Etiopii. 

Markos Asfaw je pohotovostní inženýr, který pracuje pro Člověka v tísni v Etiopii rok a půl. Jeho cílem je měnit životy lidí k lepšímu.

„Mám radost z toho, že svou práci dělám velmi dobře, protože vím, že díky ní mohou zaměstnanci Člověka v tísni pokračovat ve svých každodenních povinnostech směřujících k vytváření lepší budoucnosti a pomoci místním obyvatelům. A práce pro krizový tým mi dodává inspiraci a motivaci, že jsem součástí proměny života těch nejzranitelnějších,“ říká Markos Aswaf

Věřím, že je potřeba poskytovat lidem v Etiopii humanitární pomoc. Etiopie čelí krizi v důsledku mnoha faktorů, jako je sucho, konflikty, nemoci a vnitřní migrace. Humanitární pomoc může lidem v Etiopii pomoci mnoha způsoby. Může zachránit životy a zmírnit utrpení tím, že jim poskytne potraviny, vodu, zdravotní péči, ochranu a přístřeší. Může také podpořit odolnost místních lidí a pomoci jim začít znovu žít díky novým pracovním příležitostem a přístupu k základním službám a vyrovnat se s nečekanými událostmi a stresem.“ doplňuje.

V Etiopii potřebuje naši pomoc stále více lidí. Snažíme se předcházet tomu, aby byli lidé ohroženi nedostatkem potravin a trpěli podvýživou. Také jim zajišťujeme přístup k pitné vodě, což zabraňuje šíření nemocí. Etiopie stále potřebuje pozornost mnoha dobrosrdečných lidí na celém světě. 

Autor: Hassina Ousmann, ČVT Etiopie

Související články