Od předškolní přípravy až k divadelnímu představení aneb co vše řeší motivační pracovnice

Publikováno: 6. 12. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Od předškolní přípravy až k divadelnímu představení aneb co vše řeší motivační pracovnice
© ČvT archiv

Začátkem školního roku jsme vás informovali o tom, že v předškolních klubech nyní pracují motivační pracovnice pro práci s rodinou. Od té doby už uplynulo několik týdnu a nás velmi zajímalo, jak se jim v práci daří a co je baví, proto jsme vyzpovídali Ivu Gabrielovou.

Iva od září letošního roku intenzivně spolupracuje s rodiči dětí, které navštěvují předškolní klub Človíček na sídlišti Kamenná. Jaká jsou nejčastější témata, která při setkání s rodiči probírá? „S rodiči častěji a pravidelněji konzultuji vše, co je zrovna aktuálně zapotřebí, a to např.: předškolní přípravu jejich dětí, stravovací návyky, hygienické návyky, poskytuji poradenství v oblasti zaměstnanosti apod. V případě potřeby je odkazuji na odborníky, kteří jim s aktuální situací mohou poradit a to jak z řad mých kolegů na pobočce, nebo ostatních organizací.“

Dále Iva dodává, že kromě těchto konzultací se dvakrát v měsíci v klubu konají tzv. setkání rodičů. V měsíci listopadu proběhlo vyřezávání dýní k příležitosti oslavování Halloweenu. Rodiče donesli dýně a další prostředky potřebné k jejich vyřezávání a společně s dětmi začalo příjemně strávené odpoledne. Rodiče během těchto setkání nejen utužují vztahy se svými dětmi, ale také se seznamují mezi sebou a díky tomu vznikají další návrhy na společné aktivity. „Tentokrát rodiče navrhli, že by rádi připravili se svými dětmi divadelní představení. Tento nápad se nám moc zalíbil, a to především s přihlédnutím k iniciativě rodičů, kteří se nebojí využít svou fantazii.“ vypráví Iva a dodává, že „Další aktivitou, kterou jsme připravily, bylo promítání dokumentárního filmu - Příběh paní Králové, který byl natočen jako varování před důvěřivostí k cizím lidem a klade důraz na ostražitost při podpisu pochybných smluv aj..“  K této příležitosti byla do klubu pozvána naše kolegyně Petra Olahová, která se zabývá dluhovou problematikou. Rodiče si mohli vyslechnout, jak nejlépe se uvedeným situacím vyhnout, jaká mají práva a povinnosti a na koho se v případě dotazů obracet. Mezi aktivity motivační pracovnice pro práci s rodinou také patřilo naplánování mikulášské besídky, do které byli rodiče zapojeni.

Co plánuješ do budoucna? „Aktuálně chystám vánoční tvoření s rodiči, návštěvu zaměstnance Úřadu práce, který se zabývá nezaměstnaností a možnostmi uplatnění se na trhu práce, rekvalifikačními kurzy apod. Z každého setkání s rodiči vyplyne nové téma, kterému se snažíme společně věnovat. Samozřejmě také nezapomínáme na přípravy divadelního představení dětí a rodičů.“ říká Iva.

Mimo společných aktivit rodičů s dětmi v klubu navštěvuje Iva rodiče individuálně. Díky spolupráci s chomutovskými mateřskými školami budou mít rodiče také možnost prohlédnout si jejich prostory a seznámit se s místními pedagogy. 

Autor: Barbora Musilová, Koordinátorka služeb

Související články