Odchod obyvatel ze staticky narušeného domu je nutností

Publikováno: 2. 11. 2012 Doba čtení: 2 minuty
Odchod obyvatel ze staticky narušeného domu je nutností
© Foto:

(TZ) Ústí nad Labem, 2. 11. 2012 – Společnost Člověk v tísni, o.p.s. se v Ústí nad Labem v těchto dnech spolupodílí na hledání způsobů řešení nepříznivé situace rodin z ulice Beneše Lounského 5 v Předlicích. Špatnou péčí vlastníka nemovitosti, kterým je soukromá osoba, došlo k degradaci nosných částí objektu. V minulosti byl vlastník domu několikrát upozorňován na nutné opravy a investice, a to jak nájemníky, některými odbory magistrátu města Ústí nad Labem, tak i pracovníky společnosti Člověk v tísni.

„Již v minulosti zde docházelo k úpravám bez stavebního povolení, které dle našeho názoru přispěly ke zhoršení jeho statiky. S vlastníkem vede stavební odbor v Ústí nad Labem v této věci správní řízení. Dle našeho názoru je setrvání rodin v objektu život ohrožující. Původně v domě žilo 7 rodin, 5 rodinám se podařilo zajistit nové ubytování, 2 rodiny si zajistily ubytování bez naší asistence," říká Vít Kučera, ředitel ústecké pobočky organizace. V průběhu následujících dnů bude terénní sociální pracovnice společnosti jednat s majitelem domu, který chce obyvatelům zajistit dlouhodobé nájemní bydlení.K situaci rodin v život ohrožujícím objektu proběhly dvě koordinační schůzky. Ani na jednu se vlastník nemovitosti nedostavil. Jednání ve čtvrtek 1. 11. 2012 v Předlicích se zúčastnila zástupkyně nájemníků paní Jaslová, Jan Husák z Magistrátu města, zástupci stavebního odboru, Úřadu práce a městské policie. Jednání byla přítomna i terénní pracovnice společnosti Člověk v tísni. V druhé části jednání byli individuálně přítomni zástupci všech bytových jednotek z domu Beneše Lounského 5, cílem této části bylo podpořit jednotlivé rodiny v řešení nepříznivé situace, kterou svou nečinností způsobil vlastník nemovitosti.

„V rámci naší znalosti situace v Předlicích odhadujeme, že je 29 objektů v havarijním stavu, z toho ve dvou domech bydlí nájemníci,“ dodává Kučera. Řešením pro obdobné situace je jednak rychlé zprostředkování přechodného nouzového bydlení na velmi krátkou a omezenou dobu, a to především pro zajištění bezpečnosti dotčených rodin, a dále hledání individuálního řešení s ohledem na jejich potřeby a možnosti - asistence a podpora jednotlivých rodin při hledání jiného nájemního bydlení.

„Koordinovaný postup města vůči vlastníkovi životu nebezpečné nemovitosti a podporu pro nájemníky v hledání jiného bydlení považujeme za správný postup a v případě této nemovitosti za jediný možný,“ uzavírá ředitel ústecké pobočky organizace Člověk v tísni.

Kontaktní osoba:
Vít Kučera, ředitel ústecké pobočky společnosti Člověk v tísni, o.p.s. ,
tel.: 777 787 938
e-mail:
vit.kucera@clovekvtisni.cz

Autor: