Odsuzujeme ruskou agresi na Ukrajině. Vzdor nepřehledné situaci budeme pomáhat na místě, v okolních zemích, v případě masivní uprchlické vlny i v Česku

Publikováno: 24. 2. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Odsuzujeme ruskou agresi na Ukrajině. Vzdor nepřehledné situaci budeme pomáhat na místě, v okolních zemích, v případě masivní uprchlické vlny i v Česku
© Foto: Člověk v tísni

V Člověku v tísni odsuzujeme ruskou agresi vůči Ukrajině. Jedná se o zatím největší bezpečnostní hrozbu v Evropě od druhé světové války. I když je situace nepřehledná a překotně se vyvíjí, jsme připraveni nadále pomáhat všem lidem, kteří to nyní budou potřebovat přímo na území Ukrajiny, v případě masívního útěku obyvatel i v okolních zemích nebo v Česku. Lidé mohou pomoci finančně přes účet SOS Ukrajina, kam v posledních dnech přispěli přes 145 milionů korun.

AKTUÁLNÍ PŘEHLED POMOCI ČLOVĚKA V TÍSNI

Západ Ukrajiny

Do západoukrajinského Lvova jezdí kamiony Člověka v tísni s potřebnou humanitární pomocí. Vlaky jsou posílány do hlavního města Kyjeva. V oblasti poskytujeme psychologickou pomoc a podporujeme vytváření center pro uprchlíky i v menších městech. Nejen na západě země podporujeme místní neziskové organizace.

Východ Ukrajiny

Na východní Ukrajině distribuujeme vodu, potravinové balíčky i hygienické potřeby. Poskytujeme přímou finanční pomoc zvlášť zranitelným rodinám. Posíláme vlaky do Dnipra, odkud je humanitární pomoc distribuována do dalších měst. Dva naše kamiony se podařilo dopravit do obleženého města Sumy.

Česká republika

Sociální pracovníci asistují uprchlíkům téměř ve všech krajích, jsme součástí organizačních struktur a podílíme se na vzniku systémového řešení integrace příchozích Ukrajinců. Zřídili jsme telefonickou infolinku v ukrajinském jazyce. Finančně podporujeme pomáhající organizace.

Hraniční státy

V Moldavsku jsme personálně posílili již existující pobočku a ve spolupráci s místními organizacemi pomáháme zřizovat a vybavovat ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. V Rumunsku taktéž finančně podporujeme lokální organizace. Na Slovensku ve spolupráci s Človekem v ohrození pomáháme na hraničních přechodech I uvnitř země a s koordinací pomoci v ukrajinském Zakarpatí.


Aktuální články o Ukrajině

“Toto je akt agrese a odpovědí mají být tvrdé sankce západních států vůči Rusku. Člověk v tísni nemůže zastavit útok, ale můžeme pomoct lidem, kteří před boji utíkají. Proto vás žádáme o příspěvek na konto sbírky SOS Ukrajina. Všechny prostředky půjdou přímo na pomoc nejohroženějším lidem na Ukrajině, případně na pomoc uprchlíkům v okolních zemích,” říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.

Přispějte do sbírky SOS Ukrajina:

Válka ovlivní životy desítek milionů lidí

Ruská agrese na Ukrajinu bude mít bezpochyby dopad na životy desítek milionů lidí, kteří v zasažených oblastech v žijí. Ti mohou být ohroženi na životech, zhorší se jejich bezpečnost, ekonomická situace i přístup k základním službám. Podle odhadů Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí při OSN zasáhl válečný konflikt 18 milionů lidí, 7,5 milionů bylo nuceno opustit svůj domov.

“V první fázi budeme zajišťovat především nejzákladnější potřeby podle aktuálně se vyvíjející situace. Obvykle to bývají potraviny, finance a zázemí pro vnitřní uprchlíky.”

“Už nyní jsou hlášení první civilní obětí, velká města opouštěj tisíce lidí. Zároveň se rozhořely boje na linii dotyku, která odděluje území pod kontrolou ukrajinské vlády o území, která nejsou pod správou Kyjeva,” říká Petr Drbohlav, regionální ředitel Člověka v tísni pro Východní partnerství a Balkán.

8 nejčastěji kladených otázek k pomoci Ukrajině

Aktivity Člověka v tísni byly v tuto chvíli pozastaveny, prioritou je pro nás bezpečnost našich zaměstnanců. “Všichni jsou v této chvíli v pořádku,” říká Petr Drbohlav. Jakmile to situace umožní, jsme připravení začít co nejrychleji opět pracovat. Ukrajině nemůžeme pomoci s její obranou, ale můžeme pomoci civilnímu obyvatelstvu humanitárním způsobem. “V první fázi budeme zajišťovat především nejzákladnější potřeby podle aktuálně se vyvíjející situace. Obvykle to bývají potraviny, finance a zázemí pro vnitřní uprchlíky,” dodává Drbohlav. Člověk v tísni vysílá své týmy na Slovensko, do Rumunska a Moldávie, aby vyhodnotily situaci a byly pomoci lidem, kteří utíkají z válečné zóny. 

Pomoc lidem na útěku

Soustředit se budeme nejen na pomoc na Ukrajině a v případě potřeby i v okolních zemích, které pravděpodobně zasáhne velká uprchlická vlna. V případě potřeby i v České republice.

Kontakty:Autor: Člověk v tísni

Související články