Otevřený dopis Českému olympijskému výboru

Publikováno: 9. 6. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Otevřený dopis Českému olympijskému výboru
© Foto:

V pátek 12.6.2015 budou v Baku zahájeny první Evropské hry. Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi, které se angažují na poli ochrany lidských práv a občanských svobod, vyzývá v otevřeném dopise Český olympijský výbor, aby se postavil na stranu politických vězňů v Ázerbájdžánu a vyjádřil nesouhlas s politickou perzekucí v jejich zemi. 

Vážení členové olympijského výboru,

obracíme se na Vás s výzvou k blížícím se Evropským hrám, které se budou poprvé konat už za pár dní v ázerbajdžánském Baku. Pro Ázerbájdžán jsou Evropské hry příležitostí jak se prezentovat nejen sportovnímu světu v tom nejlepším světle. I když země prošla v posledních letech prudkým ekonomickým rozvojem, tamní režim neustále posiluje své nedemokratické rysy. V zemi jsou vězněni zástupci politické opozice a kritici Ilhama Alijeva, který upevňuje autokratický režim na úkor občanských práv a svobod.

Příběh Intigama Alijeva, který byl až do svého zatčení v srpnu loňského roku jedním z předních ázerbájdžánských právníků poskytujících pomoc lidem perzekuovaným za kritiku režimu, je jeden z nejznepokojivějších. Před pouhými několika týdny byl sám Intigam Alijev ve vykonstruovaném procesu odsouzen k sedmi a půl letům vězení. V posledních týdnech se navíc výrazně zhoršil jeho zdravotní stav, adekvátní lékařská pomoc je mu však vytrvale odpírána. Za jeho práci a občanskou odvahu udělil Člověk v tísni panu Alijevovi cenu Homo Homini za rok 2012.

Příběh jeho spolupracovníka, teprve třicetiletého lidskoprávního aktivisty Rasula Džafarova, je velmi podobný. Rasul Džafarov je autorem seznamu politických vězňů a iniciátorem kampaně Sport for Rights, která se snaží před zahájením Evropských her upozornit světovou veřejnost na porušování lidských práv v Ázerbájdžánu. Také on byl však za své aktivity a kritiku represívního režimu na začátku loňského srpna zatčen, uvězněn a letos v dubnu odsouzen k šesti a půl letům za mřížemi.

Na seznam politických vězňů, který v současnosti obsahuje téměř 90 jmen, se dostala i Lejla Junusová, dlouholetá obhájkyně lidských práv a spoluautorka zmíněného seznamu politických vězňů, její manžel, významný historik Arif Junus, či držitelka několika ocenění, novinářka a aktivistka Chadídža Ismailová, které bylo v loňském roce úřady znemožněno odcestovat z Baku do Prahy na konferenci Forum 2000.

Ve výčtu lidí, kteří jsou v Ázerbájdžánu vězněni za to, že si dovolili veřejně nesouhlasit s metodami tamního režimu, by bylo možné pokračovat ještě dlouho. Je ale také potřeba zmínit všechny ty, kteří museli z Ázerbájdžánu před hrozbou zatčení a perzekuce uprchnout, byli zbiti tamní policií během nenásilných protestů nebo za svoje názory přišli o práci.

V případě Evropských her se nejedná pouze o sportovní událost, ale také o snahu ázerbájdžánského politického vedení legitimizovat svůj represívní režim. Chtěli bychom Vás proto touto cestou vyzvat, abyste svými případnými komentáři a hodnoceními her nebo situace v Ázerbájdžánu nepodporovali jeho obraz coby země bez závažných společenských problémů a abyste otevřeně požadovali propuštění politických vězňů. Podobný krok v uplynulých dnech učinily například Německé olympijské sportovní svazy, které podpořily výzvu Zvláštního zpravodaje OSN pro situaci obhájců lidských práv a odmítly ignorovat porušování občanských práv a svobod v Ázerbájdžánu a kriminalizaci těch, kteří na to upozorňují.

Stejně jako Vy i tito lidé vyznávají hodnoty svobody, spravedlnosti a lidské důstojnosti.  Žádáme Vás proto, abyste se otevřeně postavili na stranu politických vězňů a vyjádřili nesouhlas s politickou perzekucí v jejich zemi.

 

S úctou,

 

Člověk v tísni

Forum 2000

Nesehnutí

Asociace pro mezinárodní otázky

Amnesty International Česká Republika

Vzdělávání PRO-SPECT

Autor: