Podcast Mimo zorné pole: Vražd klimatických aktivistů přibývá. Nejčastějším terčem jsou původní obyvatelé

Publikováno: 14. 11. 2023 Doba čtení: 1 minuta
Podcast Mimo zorné pole: Vražd klimatických aktivistů přibývá. Nejčastějším terčem jsou původní obyvatelé
© Foto: člo

Jak chránit klimatické aktivisty a aktivistky? Proč se jejich situace nezlepšuje? A proč téma klimatické změny silně rezonuje latinskoamerickou společností? Dozvíte se v novém díle podcastu Mimo zorné pole s Annou Kárníkovou, ředitelkou hnutí DUHA, a Karolínou Kvačkovou, manažerkou latinskoamerického programu Člověka v tísni.

Terčem útoků jsou hlavně původní obyvatelé

Do klimatických hnutí se přidává stále více aktivistů, spolu s tím ale bohužel také roste počet útoků na ně. Více než třetina z nich pak směřuje na původní obyvatele, přestože ti tvoří pouze pět procent světové populace. „Velmi málo z těch zločinů je nějakým způsobem potrestaných, státy jsou v tomto ohledu velmi slabé,“ připomíná Anna Kárníková z hnutí DUHA.

Situace se za poslední roky nezlepšila

V oblasti jižní Ameriky působí také řadu let Člověk v tísni, a to hlavně v autoritativních režimech. Problémem jsou, kromě jednotlivých vlád, například i některé nadnárodní společnosti: „Využívají síly k tomu, aby původní obyvatele třeba dohnaly k tomu, aby prodali tu půdu, nebo aby z ní odešli,“ dodává Karolína Kvačková, manažerka latinskoamerického programu Člověka v tísni.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články