Praktiky (ne)jednoho majitele

Publikováno: 29. 8. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Praktiky (ne)jednoho majitele
© Foto:

V ústeckých Předlicích existují majitelé domů, kteří ubytovávají lidi bez ohledu na jejich původ či finanční situaci. Někteří dokonce okamžitě řeší složité záležitosti týkající se nemovitostí a snaží se svým nájemníkům vycházet vstříc. Bohužel se s kolegyněmi setkávám i s takovými, kterým jde pouze o co nejvyšší zisk, bez ohledu na plnění povinností vyplývajících z nájemní smlouvy.

Jedním z takovýchto majitelů je i p. D. Poprvé jsem se s ním setkala, když chtěla klientka pomoci se zapsáním její bytové jednotky do katastru nemovitostí kvůli vyplacení příspěvku na bydlení. Majiteli jsem poradila jak postupovat a průběžně jsme se informovala, jak v této záležitosti pokročil. Během tří měsíců však nebyl schopen věc vyřídit. Situaci nakonec řešil tak, že napsal klientce smlouvu na úplně jiný byt, který je v katastru nemovitostí zaznamenán. Smlouvu na jiný byt od něj dostala například i paní, kterou ale ubytoval v kůlně za domem, a která nemá ani vlastní sociální zařízení. Majiteli se přitom nepříčí volat na úřady, aby zjistil, zda budou mít jeho nájemníci dostatek peněz na zaplacení nájmu a dokonce se nezdráhá některé z nich na úřad i doprovázet. S kolegyněmi jsme také nedávno zjistily, že po nájemnících požaduje více peněz, než je uvedeno ve smlouvě a následně je obviní, že mu dluží. Na základě tohoto smyšleného dluhu jim poté odmítá vydat ukončení nájemní smlouvy, díky čemuž mají problémy na úřadech.

Asi nejzávažnější problém je však ten, že majitel čerpal vodu z vedlejšího domu, a proto jeho soused musel nakonec platit za vodu mnohem více než jindy. Pan D. sousedovi sice slíbil, že se k této situaci postaví čelem, ale zatím zůstalo právě jen u slibů. S elektřinou je to podobné. Dodnes je dodávka elektřiny pro celý dům napsána na bývalou nájemnici, která kvůli tomu dluží cca 17 tis. Kč, i té však dochází trpělivost a chce elektřinu odhlásit.  V současné době je tedy polovina domu bez vody a elektřina může být vypnuta každým dnem.

Snažíme se pomoci nájemníkům urychleně nalézt jiné bydlení, aby se za nějaký čas nemuseli stěhovat podobně narychlo, jako tomu v případě dnes již zavřené ubytovny Na Nivách.

 

Autor: Adéla Stonišová, Terénní sociální pracovnice, Je součástí realizačního týmu projektu "Kooperace pro ústecké Předlice", který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.