Přehled politických událostí na Ukrajině - září 2013
Publikováno: 15. 10. 2013 Doba čtení: 1 minutaRada Evropy má důkazy o mučení Tymošenkové
Evropský výbor pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání (CPT) oznámil, že má důkazy o tom, že proti bývalé premiérce Juliji Tymošenkové bylo ve vězení použito násilí. Premiérka odsouzená k sedmi letům vězení za údajné zneužití premiérské funkce se podle CPT v dubnu minulého roku aktivně bránila převozu z cely do nemocnice v Charkově. Svědectví o bití Tymošenkové získal výbor při expertní cestě na Ukrajinu koncem roku 2012 od ostatních vězňů. „Značný počet dotazovaných si ještě pamatuje, jak Tymošenková křičela, když ji ten den převáželi. Tymošenková dříve tvrdila, že ji personál věznice bil hlavně do břicha, přičemž měla svázané ruce a křičela bolestí,“ uvádí se ve zprávě.
Ukrajinské úřady tvrdí, že letos v létě v rámci vyšetřování vyslechly asi 80 lidí a mučení údajně nikdo z nich nepotvrdil. K tomuto tvrzení je ale výbor skeptický, vzhledem k četným oznámením o zastrašování svědků, které přišly na jeho adresu.
V září navštívila Tymošenkovou v nemocnici delegace z Evropského parlamentu: bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski a bývalý předseda EP Pat Cox. EU požaduje propuštění Tymošenkové ještě před podpisem Asociační dohody mezi EU a Ukrajinou, který je plánovaný na listopad.
Evropský parlament odsoudil chování Ruska k Ukrajině
V reakci na ruský tlak vůči zemím Východního partnerství vydal Evropský parlament rezoluci odsuzující chování Ruska. Moskva totiž zvyšuje na své sousedy tlak v souvislosti s blížícím se listopadovým summitem Východního partnerství ve Vilniusu, na němž by EU měla s Ukrajinou podepsat asociační dohodu a dohodu o volném obchodu.
Evropský parlament odhlasoval rezoluci 11. září po plamenné řeči eurokomisaře Štefana Füleho. Füle odmítl snahy Ruska zapojit země Východního partnerství do vlastní celní unie. Řekl, že není možné, aby Ukrajina byla součástí dvou bezcelních zón. „V 21. století by mezinárodní vztahy na našem kontinentě takto fungovat neměly,“ řekl poslancům EP v souvislosti se snahou Ruska „přetáhnout“ Ukrajinu do své sféry vlivu. (Více v angličtině zde)
Ukrajinská pravoslavná církev podpořila integraci Ukrajiny do EU
Koncem září vydala Ukrajinská pravoslavná církev prohlášení, ve kterém se vyslovuje pro prohlubování vztahů země s Evropskou unií. Prohlášení zdůrazňuje historickou příslušnost Ukrajiny k Evropě a zároveň upozorňuje, že spolupráce s EU by neměla bránit přátelství s Ruskem. „Myslíme si, že budoucnost Ukrajiny je podmíněna našimi historickými kořeny – být nezávislým státem ve společnosti svobodných evropských národů. … Věříme tomu, že takové směřování není a nemůže být považováno za vzdorování našemu historickému sousedu Rusku. Vždyť jeho státnost, dějiny i kultura jsou pevně spojeny s Evropou, “ stojí v prohlášení.
Smrt novináře Gongadzeho připomněla demonstrace za potrestání viníků
V den 13. výročí vraždy novináře Georgije Gongadzeho demonstrovali v Kyjevě ukrajinští novináři a aktivisté s výzvou k úřadům, aby tento případ řádně vyšetřily. Za Gongadzeho vraždu v roce 2000 byl letos v lednu odsouzen na doživotí bývalý pracovník ukrajinského ministerstva vnitra, generál Alexej Pukač, demonstranti ovšem požadovali, aby za vraždu nesl odpovědnost i bývalý prezident Leonid Kučma a jeho blízký spolupracovník Volodymyr Litvin, kteří do ní byli údajně zapleteni.