Přehled politických událostí v Ázerbájdžánu - prosinec 2013
Publikováno: 10. 1. 2014 Doba čtení: 1 minutaŠéf volebního watchdogu zatčen na základě politicky motivovaných obvinění
Dne 16. prosince byl zadržen Anar Mammadli, šéf nezávislé monitorovací volební organizace v Ázerbájdžánu (Election Monitoring and Democracy Studies Center, EMDS) a byla na něj uvalena tříměsíční vazba na základě obvinění z daňových úniků, nelegální obchodní činnosti a falšování volebních výsledků. Zatčení přišlo asi dva měsíce po tamních říjnových prezidentských volbách, které někteří čeští a evropští politici na základě dvoudenní návštěvy země označili za transparentní a svobodné. Mammadliho organizace naopak upozornila na četné nesrovnalosti a volební podvody. Podobně kritická vůči volbám, které jeden z opozičních kandidátů strávil ve vězení, byla i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE); ta zhodnotila hlasování v 58 % okrsků jako „špatné" nebo velmi „špatné" (zpráva EMDS zde, OBSE zde).
Mammadli patří mezi vůdčí osobnosti občanské společnosti v Ázerbájdžánu. Státní úřady již dříve usilovaly o omezení jeho činnosti například tím, že opakovaně odmítly registrovat jeho watchdogovou organizaci. Jeho zatčením tak režim vysílá jasný varovný signál místním nevládním organizacím a kritikům diktátorského režimu Ilhama Alijeva. Mammadliho zatčení a očividně politicky motivovaná obvinění ostře kritizovala EU, západní státy a mezinárodní organizace.
Ázerbájdžánský plyn a ropa třikrát jinak
Den po zatčení Anara Mammadliho (viz výše) byly podepsány smlouvy v rámci mezinárodního konsorcia energetických společností. Týkají se investic do rozvoje ázerbájdžánského naleziště ropy a plynu v Šach Deniz II a plynovodů TANAP a TAP, které de facto nahradily projekt plynovodu Nabucco prosazovaný Evropskou unií a mají umožnit import neruského plynu do Evropy. Slavnostního podpisu smluv se zúčastnil Komisař EU pro energetiku Günther Oettinger či britský ministr zahraničí William Hague. British Petrol (BP) je ostatně jedním z hlavních partnerů projektu Šach Deniz II a britské investice v Ázerbájdžánu tvoří více než polovinu z celkového objemu zahraničních investic. Šach Deniz II by mělo zásobovat Evropu přibližně 14 miliardami m3 plynu ročně a v dlouhodobém horizontu by zmíněná soustava plynovodů měla uspokojit 20 % celkové poptávky Evropy po plynu. Zásoby plynu v tomto nalezišti jsou odhadovány na 1,2 bilionů m3. Více o zmíněných smlouvách a plynovodech zde.
Místní obyvatelstvo nicméně mnohem více vzrušil fakt, že stát na začátku prosince zvýšil cenový strop pro prodej ropy a plynu, čímž došlo k významnému zdražení těchto surovin pro konečného zákazníka: benzín o třetinu (na 1,02 dolarů/litr), nafta о třetinu (na 0,76 dolarů/litr) a plyn dokonce o polovinu (na 102 dolarů/1000 m3). Skokové zdražení, které se negativně odrazilo i na růstu cen potravin, vyvolalo veřejné protesty (foto a video viz zde). Experti za nenadálým zdražením těchto komodit vidí snahu státu použít vyšší zisky polostátních energetických firem na zalepení děr ve státním rozpočtu na rok 2014.
Ázerbájdžán je bez debat zemí oplývající velkými zásobami ropy a plynu. Problémem je, že fungování polostátních energetických společností je natolik netransparentní, že většina zisku končí v rukou velmi podivných obchodníků, kteří jsou velmi často napojeni na vládnoucí elitu. Více o tématu viz detailní zpráva watchdogové organizace Global Witness nazvaná příznačně Azerbaijan Anonymous (zde).
Vyvrcholení korupčního skandálu a věznění kritiků režimu
Začátkem prosince byla odsouzena ke třem letům vězení za korupci bývalá poslankyně vládnoucí strany Nový Ázerbájdžán (YAP) Gular Ahmadova. Jako důkaz posloužila tajná videonahrávka, na které se svým kolegou nabízí bývalému rektorovi Ázerbájdžánské mezinárodní univerzity, Elšadu Abdulajevovi, poslanecký mandát (zvolení do parlamentu při volbách v roce 2005) výměnou za milion dolarů (více o korupčním skandálu „Gular-Gate" zde).
V prosinci dále pokračovala kriminalizace kritiků ázerbájdžánského diktátorského režimu: soudy poslaly na deset let do vězení Nidžata Alijeva, šéfredaktora nezávislého internetového informačního serveru azadxeber.org, a též právníka Gurbana Mammadova, který obhajoval členy opozice. U prvního z nich policie údajně našla drogy, druhý se měl dopustit uplácení svědka. Více o případech zde a zde. Ostatně, respektovaná organizace Committee to Protect Journalists zařadila v roce 2013 Ázerbájdžán mezi deset států světa, které v současnosti vězní nejvíce novinářů (zde).
Sebeupálení válečného veterána jako zoufalý čin protestu
Dne 25. prosince se na protest proti státní zvůli (demolice restaurace, nemožnost domoci se spravedlnosti ani po dvaceti letech, bezvýchodná finanční situace rodiny) zapálil před vládní budovou veterán války o Náhorní Karabach Zaur Hasanov. Po několika dnech svým zraněním podlehl. Jeho čin vzbudil vlnu protestů mládeže v centru Baku. Více o případu Hasanova zde, o protestech zde.