Přehled politických událostí v Ázerbájdžánu - září 2013
Publikováno: 16. 10. 2013 Doba čtení: 1 minutaO prezidentský úřad se uchází 10 kandidátů
Ázerbájdžánská centrální volební komise oficiálně zaregistrovala 10 kandidátů, kteří se budou ucházet o post prezidenta ve volbách 9. října. Dvěma nejvýznamnějším opozičním kandidátům byla nicméně registrace odepřena. Prvnímu z nich, známému scénáristovi a společnému kandidátovi sjednocené opozice, Rustamu Ibragimbekovi nebyla registrace povolena z důvodu dvojího občanství (ázerbájdžánské a ruské; ruské úřady nereagovaly na jeho formální žádost o vzdání se ruského občanství) a faktu, že nepobýval zákonem určenou dobu v zemi (ze strachu před zatčením kvůli údajným daňovým únikům). Druhému výraznému vyzyvateli současného prezidenta Ilhama Alijeva, Ilgaru Mammedovi, byla registrace odepřena kvůli tomu, že část podpisů občanů potřebných k jeho kandidatuře byla údajně neplatná. Připomeňme, že Ilgar Mammedov, předák politické strany ReAl, je navíc od ledna 2013 ve vazbě a čelí obvinění z „rozdmýchávání nepokojů“. Proti uvěznění Mammedova opakovaně vystoupila Rada Evropy, instituce EU a mezinárodní organizace jako Amnesty International či Human Rights Watch, jejich počínání však ázerbájdžánská diplomacie nazvala „vměšováním se do vnitřních záležitostí země“.
Za náhradního kandidáta sjednocené opozice byl nakonec zvolen Džamil Hasanli – historik, bývalý poslanec a poradce demokratického prezidenta Abulfaze Elčibeje (1992–1993). Hasanli přislíbil, že v případě zvolení by prezidentský úřad opustil po dvou letech – poté, co by vytvořil vládu „národního usmíření“, zrušil cenzuru médií, nastartoval reformu soudnictví a vyhlásil předčasné parlamentní volby. Pozorovatelé se nicméně shodují, že volby s největší pravděpodobností vyhraje současný prezident Ilham Alijev, který je u moci od roku 2003. Více zde(anglicky).(Po uzávěrce: Vítězem prezidentských voleb se podle očekávání stal stávající prezident Ilham Alijev se ziskem 84,6% hlasů. Kandidát sjednocené opozice, Džamil Hasanli, získal 5,5%. Předvolební situaci v Ázerbájdžánu a průběh samotných voleb kritizovala OBSE, podle které volby nebyly ani demokratické, ani svobodné. Více v příštím přehledu událostí.)
Nátlak na opoziční kandidáty se stupňuje
Koncem září byl pobodán Ali Gulalijev, syn mluvčího Džamila Hasanliho, zmíněného kandidáta společné opozice. Ministerstvo vnitra popírá, že by byl útok politicky motivován. O den později byl pro změnu na měsíc uvězněn Turkel Kerimli za údajné ničení předvolebních plakátů. Turkel je synem opozičního politika Aliho Kerimliho, který kandiduje na úřad prezidenta za Stranu ázerbájdžánské lidové fronty a je zároveň součástí volebního týmu Džamila Hasanliho
Nová obvinění v případě aktivistů hnutí NIDA
Proti osmi vězněným aktivistům z opozičního mládežnického hnutí NIDA (ázerbájdžánsky „vykřičník“) byla v polovině září vznesena nová obvinění: organizování a účast v masových protestech. Skupina osmi mladíků ve věku 18–28 let byla zatčena na jaře tohoto roku na základě smyšleného obvinění z držení drog a zbraní a organizování kriminálních skupin. Pravým důvodem k zatčení však byla jejich účast na březnových protivládních protestech v Baku, politický aktivismus a narůstající obliba tohoto hnutí. Další smutnou zprávou je, že nová obvinění mladých aktivistů z hnutí NIDA dohnala k sebevraždě Anajata Achundova, dědečka jednoho z obviněných aktivistů Rašadata Achundova, poté, co se dozvěděl, že jeho vnukovi hrozí 12 let vězení.
Human Rights Watch: ázerbájdžánský režim v předvečer voleb umlčuje své kritiky
Renomovaná mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) vydala začátkem září detailní zprávu o stavu lidských práv v Ázerbájdžánu (anglicky zde). Kritická zpráva s příznačným názvem „Utahování šroubů“ viní ázerbájdžánský režim z dramatického zhoršení situace v oblasti základních svobod, z omezování politických aktivit opozice, umlčování kritických hlasů a narůstajícího nátlaku na občanskou společnost. Tuto negativní tendenci připisuje HRW napjaté situaci v předvečer prezidentských voleb, ve kterých se očekává vítězství současného prezidenta Ilhama Alijeva, jenž je domácími i zahraničními pozorovateli kritizován za autoritářské vládnutí. Více než stostránkový dokument mimo jiné dokumentuje případy politických vězňů: zatčení a uvěznění vrcholných členů opozice, aktivistů či novinářů. Seniorní analytik HRW Giorgi Gogia u příležitosti vydání zprávy podotkl: „Vzhledem k tomu, že Ázerbájdžán je partnerem Evropské unie, členským státem Rady Evropy a OSN, měl by být nucen k tomu, aby dodržoval tato [základní] práva a propustil z vězení kritiky režimu, které uvěznil na základě smyšlených obvinění.“
Dva týdny po vydání této zprávy byl zatčen novinář nezávislého deníku „Naše cesta“ Parviz Hasimli. Policie u něj doma údajně našla zbraně a drogy. Právě podobná obvinění jsou o v posledních měsících oblíbenou metoda režimu, jak umlčet hlasy svých kritiků.