Přehled politických událostí v Bělorusku - listopad 2013

Publikováno: 10. 12. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Přehled politických událostí v Bělorusku - listopad 2013
© Foto:

Na stalinském popravišti staví zábavní park
V těsné blízkosti zřejmě největšího masového hrobu stalinských represí v běloruských Kuropatech vznikne rozsáhlý zábavní park s restauračním komplexem, akvaparkem a rezidenční částí. Běloruské Ministerstvo kultury proto v listopadu rozhodlo o zmenšení ochranné zóny kolem pohřebiště ze 100 na pouhých 50 metrů, aby bylo možné dostavět k již stávajícím čtyřem budovám zbytek plánovaného komplexu. Proti rozhodnutí marně protestovaly organizace a jednotlivci, kteří chtějí uchovat důstojnou památku zavražděných na tomto místě.

Další zdražení základních potravin
Běloruské Ministerstvo hospodářství již po několikáté v tomto roce schválilo zdražení základních potravin, jejichž cenu kontroluje stát. Cenu základních potravin začal stát regulovat v roce 2011, kdy došlo k drastické inflaci ve výši 108 procent. Listopadové zdražení se týká cen mléčných výrobků, drůbeže a vajec. Orgány veřejné správy však kontrolují ceny i takových artiklů jako jsou dámské punčochy. Zatím poslední zdražení je opět důsledkem stále silné inflace, která navzdory ujištěním a slibům státu dosáhne do konce roku zhruba 15 procent.

Lukašenko ustoupil Moskvě v „draslíkové" bitvě
Šéf ruského gigantu Uralkali na výrobu draselných hnojiv Vladislav Baumgertner byl na nátlak Moskvy předán Rusku. Baumgertner byl od svého srpnového zatčení v Minsku vězněn Bělorusy. Lukašenkův režim ho obvinil ze záměrných obchodních machinací, které měly Bělorusku způsobit obrovské škody v obchodní bilanci se Západem. Uralkali je totiž spolu s analogickou firmou v Bělorusku součástí společného rusko-běloruského koncernu BKK, který kontroluje zhruba 40 procent světové produkce draslíku. Obě firmy se však snažily vytěžit z tohoto lukrativního odvětví maximum, což pravděpodobně vedlo k jejich neshodám. Šéf Uralkali – té větší z obou firem – byl Bělorusy zatčen poté, co začal plánovat prodej ruského draslíku mimo společný podnik BKK. Rusové zároveň prudce zvýšili produkci draslíku na svém území, což obojí způsobilo pád cen suroviny na světových trzích. Lukašenko tak přišel o značné devizové příjmy, jelikož draslík tvoří klíčovou součást běloruského exportu.

Na summitu Východního partnerství EU proběhl Veletrh demokracie o Bělorusku
Ve dnech 28. a 29. listopadu proběhl během summitu Východního partnerství EU ve Vilniusu také Veletrh demokracie se zaměřením na situaci v Bělorusku. Šlo především o prezentaci aktivit neziskových organizací. Obhájci lidských práv diskutovali různé způsoby, jak podpořit lidská práva v Bělorusku. Veletrhu se účastnil mimo jiné také litevský místopředseda parlamentu, který podepsal pohled pro známého běloruského politického vězně Alese Bialackého.

Boj s ekonomickou krizí zdaněním nezaměstnaných
Běloruské Ministerstvo financí oznámilo, že plánuje zavést daň pro nezaměstnané. Přestože je totiž oficiálně registrovaných nezaměstnaných ani ne jedno procento, stát přiznal, že lidí bez práce může být ve skutečnosti kolem pěti procent. V duchu komunistického pohledu na nezaměstnanost jako na „příživnictví" se tedy zvažují daňové sankce. Někteří komentátoři však tuto ideu dávají do souvislosti s prohlubující se ekonomickou krizí v Bělorusku, ve které stát hledá všechny možnosti, jak získat do veřejných rozpočtů více prostředků.

Autor: