Přehled politických událostí v Bělorusku - září 2013
Publikováno: 15. 10. 2013 Doba čtení: 1 minutaVězeň svědomí Bjaljacki se stal laureátem první Ceny Václava Havla
Vězněný šéf běloruské lidskoprávní organizace Vjasna Ales Bjaljacki byl oceněn ve Štrasburku Cenou Václava Havla za lidská práva. Manželka Bjaljackého Natalija Pinčuková, která cenu převzala, zdůraznila, že ocenění jejího manžela pomůže celé opozici v Bělorusku, protože poutá pozornost na nedemokratické poměry v zemi. Cenu udílelo letos poprvé Parlamentní shromáždění Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77, ocenění nahrazuje cenu lidských práv Parlamentního shromáždění Rady Evropy.
Jednapadesátiletý Bjaljacki byl V roce 2011 odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení, oficiálně za daňové úniky. Bjaljacki přijímal peníze od západních dárců pro vězněné běloruské opoziční aktivisty, které režim odsoudil za účast v protestech proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Bjalacki je rovněž kandidátem na letošní Sacharovovu cenu Evropského parlamentu, v nominaci se rovněž objevili i političtí vězni Eduard Lobau a Mykalau Statkevič. Laureát pro rok 2013 bude známý v říjnu.
Prezident Lukašenko v září rovněž dostal cenu, byla jí Ig Nobel prize, anticena udělovaná americkou Harvardovou univerzitou.
Propouštění politických vězňů
Počátkem září z vězení vyšel mladý aktivista Aliaksandr Franckevič, který si odseděl bezmála tři roky za "anarchistické aktivity". Skupina kolem Franckeviče napadala v roce 2010 úřední budovy s cílem upozornit na situaci v Bělorusku, v tom smyslu i na policejní represe. Ve své aktivistické činnosti hodlá pokračovat. V rozhovoru pro RFE/RL uvedl, že mezi jeho hodnotami zůstávají přímá demokracie, humanismus, solidarita.
Po Zmiceru Daškevičovi, propuštěném koncem srpna po dvouletém vězení, je to druhý významný politický vězeň, který vyšel na svobodu v posledních měsících.
Zatýkání aktivistů
Aktivista hnutí "Vmeste" Ilja Dobrotvor, který v minském metru na oslavu propuštění politického vězně Zmicera Daškeviče rozvinul červeno-bílou běloruskou vlajku, symbol opozice, byl zadržen. Zadržen byl v Minsku koncem září i aktivista Pavel Vinahradau z hnutí „Změna“, za performanci s hlavami poražených prasat. Prasata nechal promlouvat pomocí komiksových bublin z kartónu, na kterých bylo napsáno například: "Ani já jsem nehlasoval pro Lukašenka" či vzkaz Lukašenkovi "Nebuď prase a propusť politické vězně". Vinahradau si za své aktivity už v minulosti odseděl již řadu několikadenních trestů vězení.<
Pokutu 140 amerických dolarů (asi 2600 korun) museli zaplatit čtyři aktivisté, kteří v cíli minského maratonu na konci září ukázali trička s potiskem politického vězně, bývalého prezidentského kandidáta Mykalaua Statkeviče. Zadrženi byli proto, že jejich akce nebyla podle úřadů povolena.
Katolický dobrodinec nebude nakonec trestán za pomoc bezdomovcům
Běloruský katolický aktivista Aljaksej Ščadrou, který provozuje azylový dům pro bezdomovce, byl zproštěn obvinění kvůli činnosti jeho neregistrované náboženské organizace, za kterou mu hrozily až dva roky odnětí svobody. Za Aljakseje se postavily mj. mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International a Libereco. Katolík Ščadrau doufá, že už mu nikdo nebude bránit v jeho dobročinné činnosti, v posledních měsících se mu podařilo spolu organizacemi na ochranu lidských práv zaregistrovat soukromou organizaci.
Vydavatelství "Logvinau" bylo zbaveno oprávnění k činnosti
Ministerstvo informací zbavilo v září vydavatelství "Logvinau" oprávnění k podnikání. Jako důvod posloužila vydaná publikace "Press Photo 2011", kterou úřady shledaly extremistickou. Vydavatelství fungovalo od roku 2000 a její hlavní činností bylo vydávání běloruské moderní literatury. V listopadu minulého roku běloruští celníci zabavili na čtyřicet výtisků knihy "Belarus Press Photo 2011" a materiál předali KGB. Expertní komise ho poté označila za extremistický. Běloruská justice pozvala k soudu i fotografy a organizátory soutěže Belarus Press Photo jako zúčastněné v případu.