Přehled politických událostí v Moldavsku a Podněstří - říjen 2013
Publikováno: 8. 11. 2013 Doba čtení: 1 minutaBruselské jednání o podněsterském konfliktu nepřineslo žádný zlom
Další jednání o vlekoucím se sporu na Dněstru se konalo 3. října v Bruselu. Hlavním tématem jednání byl volný pohyb zboží a osob a vymezení „hranice“ podél řeky Dněstr. K žádné průlomové dohodě však během jednání nedošlo. Velvyslanec Andrej Deščica, zvláštní zástupce OBSE v záležitostech konfliktu, vyjádřil po jednání svůj optimismus, dál to však nekomentoval. Vyjednavači na tiskové konferenci oznámili, že rozhovory budou dále pokračovat na úrovni pracovních skupin. Jednání ve formátu „5 +2“ zahrnují zástupce Moldavska, Podněstří, Ruska, Ukrajiny a OBSE, Evropská unie a Spojené státy mají roli pozorovatelů.
Moldavsko zrušilo zákon proti propagaci homosexuality
Moldavský parlament zrušil zákon, který ukládal sankce za propagaci homosexuality. Rozhodnutí bylo přijato 11. října, zatímco desítky pravoslavných kněží a komunistických poslanců se blokováním vchodu snažily znemožnit zasedání parlamentu (foto zde). Zákonodárci byli tedy nuceni dostat se do budovy zadním vchodem. Ortodoxní věřící protestovali proti parlamentní diskusi o zákonu proti diskriminaci, jehož přijetí bylo prosazováno také Evropskou unií a který zaručuje práva homosexuálních občanů. Protestující požadovali, aby stávající právní předpisy, postihující občany za propagování mimomanželských nebo homosexuálních vztahů, zůstaly beze změn. Zákon postihující propagaci homosexuality byl schválen moldavskými zákonodárci hned několik dní po konání LGBT festivalu v Kišiněvě v květnu 2012, a to zcela v tichosti, bez informování veřejnosti.
Rusko odmítá moldavské pracovní migranty
Odhadem 200 tisíc moldavských občanů může mít problémy s odcestováním do Ruska za prací, a to díky novým migračním pravidlům. Tisková mluvčí ruské Federální migrační služby (FMS) Zalina Kornilova 1. října oznámila médiím, že moldavským občanům, kterým se nepodaří zaregistrovat na místní policii nebo na pobočkách FMS, může být po výjezdu z Ruska odepřen opětovný návrat. Podle moldavských úřadů se počet těch, kterých se případný zákaz návratu do Ruska může týkat, bude pohybovat pouze okolo 19 tisíc osob.
Celkový objem peněz, které přibližně 700 tisíc Moldavanů pracujících v zahraničí posílá domů, se v roce 2013 odhaduje na 2 miliardy dolarů, z čehož až 60 % finančních prostředků přichází právě od sezónních pracovníků najímaných v Rusku.
Konflikt na Dněstru nebrání evropské integraci Moldavska
To prohlásil v rozhovoru pro moldavský televizní kanál Publika předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy Jean-Claude Mignon. „Domnívám se, že není normální mít v roce 2013 nebo 2014 na území suverénního státu takto „zamrzlý“ konflikt,“ prohlásil Mignon, podle nějž je proEvropskou unii i něho osobně, jakožto zástupce Rady Evropy, důležité podporovat dialog mezi Kišiněvevem a Tiraspolem. Vrcholný představitel Rady Evropy se rovněž domnívá, že neexistují žádné neřešitelné problémy. „Podíváme-li se na nedávnou minulost, kdo by si pomyslel, že Berlínská zeď v roce 1989 zmizí? Dnes však nejsme v roce 1989, ale v roce 2013, proto si myslím, že je v zájmu obyvatel moudře vyřešit tento „zamrzlý konflikt“, díky vůli všech občanů, snahám OBSE a formátu „5+2“, řekl Mignon. Evropský politik vyjádřil přesvědčení, že strany budou moci najít řešení konfliktu na Dněstru, za podmínek respektování zájmů každé strany po vzoru Gagauzska. Zároveň je Mignon přesvědčen, že už dnes je možné přijmout systém, který by splňoval požadavky Tiraspolu.