Přehled politických událostí v Rusku - listopad 2013
Publikováno: 10. 12. 2013 Doba čtení: 1 minutaVelký ruský internetový bratr
Od 1. července 2014 budou všichni poskytovatelé internetu v Rusku muset uchovávat veškerá přenesená data a zpřístupnit je prostřednictvím nového speciálního systému tajným službám. Poskytovatelé budou povinni uchovávat nejméně posledních 12 hodin provozu a předávat tajným službám údaje o uživatelích jako telefonní čísla, IP-adresy, jména účtů, e-mailové adresy, unikátní mezinárodní kódy mobilních zařízení IMEI, údaje o poloze uživatelů služeb internetové telefonie jako Google Talk, Skype atd. To vyplývá z návrhu nařízení ministerstva pro telekomunikace, jehož schválení se očekává do konce roku. Od roku 2008 už přitom telekomunikační operátoři musejí sdělovat tajným službám údaje o telefonních číslech a poloze mobilních zařízení.
Osud kritického novináře v Rusku: zmlácen a odsouzen
Soud v jihoruském Rostovu na Donu poslal v listopadu na 1,5 roku do vězení známého místního kritického blogera a novináře Sergeje Reznika. Byl odsouzen za urážku předsedkyně rostovského soudu – za to, že zveřejnil na svém profilu na LiveJournal.com několik kritických postů (soudkyni mj. označil za „slepici"). Doplňme, že novináře v říjnu brutálně zbili dva neznámí pachatelé baseballovou pálkou a vystřelili do něho z tzv. traumatické pistole. Reznik už před časem nahlásil na policii telefonické výhružky – soud ho ale naopak odsoudil za lživé udání: obvil ho, že si výhružky proti své osobě zorganizoval sám.
Požár v polsko-ruských vztazích
Po Nizozemsku má problém ve vztazích s Ruskem i Polsko. V polovině listopadu totiž polští ultrapravicoví demonstranti napadli ruské velvyslanectví ve Varšavě, pokusili se vniknout do objektu a zapálili strážní budku. Polský prezident se za incident záhy omluvil.
Arctic Sunrise: aktivisté propuštěni z vazby
Mezinárodní námořní tribunál nařídil Rusku propuštění aktivistů ekologické organizace Greenpeace, kteří se snažili přitáhnout pozornost k rizikům těžby ropy v extrémních arktických podmínkách a byli zadrženi ruskými bezpečnostními složkami. Moskva rozsudek oficiálně odmítla, ale během listopadu byli postupně po více než dvou měsících ve vazbě všichni aktivisté propuštěni. Za každého z nich musela být zaplacena kauce ve výši 2 milionů rublů (cca 1,2 milionu korun).
Jak opozice o jméno přišla
Známý ruský bloger a politik Alexej Navalnyj se stal předsedou strany Národní aliance (stránky strany zde). Strana se pokusila oficiálně registrovat na ministerstvu spravedlnosti, dvakrát byla ale žádost zamítnuta. Na konci měsíce ministerstvo spravedlnosti ovšem oznámilo, že vyhovělo žádosti strany Rodná země změnit si název na Národní aliance. Tuto stranu, stejně jako ještě asi desítku jiných, založil jistý Andrej Bogdanov. Navalnyj se proti rozhodnutí odvolal.
Za Natálii Gorbaněvskou
Dne 29. listopadu zemřela v Paříži sovětská disidentka a básnířka Natalie Gorbaněvská. Jedna z jejích posledních zahraničních cest vedla do Prahy, jak jsme informovali v říjnovém přehledu. Nekrolog významné disidentky od britského týdeníku The Economist zde. Veřejné vzpomínky na Natalii Gorbaněvskou proběhly v Praze a Plzni 6. prosince.]
Pozornost českých i evropských médií přitáhly ještě dvě události z Ruska, proto se jim detailněji nevěnujeme: 1) Tragická nehoda dopravního letadla v Kazani, která si vyžádala 50 obětí, 2) převoz Naděždy Tolokonnikové na Sibiř – podrobnější článek RFE/RL zde.