Při bombardování mi zemřela dcera i manželka, sestra přišla o nohu a z domu jsou ruiny, říká syrský lékař

Publikováno: 22. 9. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Při bombardování mi zemřela dcera i manželka, sestra přišla o nohu a z domu jsou ruiny, říká syrský lékař
© Foto:

Eyad Hamud pochází ze syrského Damašku, kde pracoval jako lékař. "Život v centru města vypadá skoro normálně, ale na předměstích se válčí," vzpomíná na život v syrské metropoli. "Manželka a dcera zemřely při bombardování, z našeho domu zbyly jen ruiny," říká Eyad a dodává, že zbytek rodiny ze Sýrie utekl jen s tím, co mají na sobě.

"Při jednom z bombardování byla zraněná i sestra Marie, přišla o nohu a je připoutaná na vozík," líčí Eyad a dodává, že cesta přes Turecko, Řecko a Makedonii do Srbska jim trvala celé dva měsíce.

Cílem jejich putování je Německo. "Jsem fyzioterapeut, tak doufám, že tam najdu nějakou práci v nemocnici. Ale nejdůležitější teď pro mě je zajistit pomoc sestře, potřebuje protézu," uzavírá Eyad.

Na pomoc využíváme humanitární fond  Klubu přátel Člověka v tísni. Staňte se novým členem Klubu a pomáhejte s námi. Více o pomoci uprchlíkům na Balkáně čtěte  ZDE

Syřan Ali se vydal na cestu se střepinou v noze, na jeho cestu se složila rodina

Ali pochází ze syrského Aleppa. Na cestu do Evropy se vydal spolu se strýcem a přáteli. Před měsícem Aliho zasáhla střepina a ránu mu ošetřili až v Řecku. "Doktor mi řekl, že pokud nenechám nohu v klidu, přijdu o ni," říká Ali, když doputoval na sever Srbska. On si ale odpočinek nemůže dovolit. "Otec těžce pracoval, aby dal dohromady peníze na cestu jednoho člena rodiny do Evropy," říká Ali.

Teď se slzami v očích vzpomíná na rodné Aleppo. "Miluju svoji zemi, jenže na místa, kde jsem žil, denně padají bomby a zabíjejí civilisty. Strašně se bojím o rodiče, bratry a dvě malé sestry," říká. Strach se ukazuje i při focení. "Jenom zezadu prosím. Nechci ohrozit rodinu, která zůstala doma," říká.

Autor: Iva Zímová, Petr Štefan