Přijměte syrské uprchlíky, vyzvaly nevládní organizace pracující s migranty premiéra Sobotku
Publikováno: 26. 11. 2014 Doba čtení: 1 minutaKonsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR vyzvalo prostřednictvím otevřeného dopisu českého premiéra Bohuslava Sobotku k přehodnocení stanoviska vlády a k přijetí zraněných a nemocných uprchlíků ze Sýrie. Mezi nimi i dětí a jejich příbuzných. Připojilo se tak k dřívější výzvě České biskupské konference. „Považujeme za velmi nešťastné, že po delším období příprav se vláda České republiky kvůli blíže nespecifikovanému riziku postavila proti původnímu návrhu ministerstva vnitra přijmout cca stovku syrských uprchlíků v rámci přesídlovacího programu,“ stojí v dopise.
K přijetí syrských uprchlíků se přitom připojilo 13 zemí Evropské unie. Také České republika již tuto pomoc přislíbila Úřadu vysokého komisaře OSN. Podle osmnácti nevládních organizací zastoupených v Konsorciu Česká republika kapacity pro přijetí uprchlíků má už proto, že počet žádostí o azyl je v Česku v porovnání s dalšími evropskými zeměmi rekordně nízký. V posledních třech letech se jednalo o nejméně žádostí od roku 1990.
S přijetím uprchlíků z válečných oblastí přitom Česká republika zkušenosti má: „Přijali jsme pod koordinací ministerstva vnitra příkladně 3.500 uprchlíků z Bosny a Hercegoviny, tisícovku uprchlíků z Kosova, přijali jsme dobrovolně běžence z Uzbekistánu a několikrát z Barmy,“ píší nevládní organizace premiérovi.
Přijetí syrských uprchlíků by pak podle Konsorcia bylo usnadněno i tím, že v Česku působí několik syrských spolků, které mohou příchozím nabídnout podporu a zázemí. „Se samotným výběrem osob pro přesídlení má dlouholetou zkušenost Ministerstvo vnitra a samozřejmě Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, takže nesdílíme obavu z možného přijetí osob, které by měly být vyloučeny z mezinárodní ochrany podle příslušných vylučovacích klausulí Ženevské úmluvy,“ vyvrací Konsorcium obavy z bezpečnostního ohrožení ze strany uprchlíků.