Přímí účastníci brutálního útoku v Beslanu vypovídají: Ani po 10 letech není událost objasněna

Publikováno: 1. 9. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Přímí účastníci brutálního útoku v Beslanu vypovídají: Ani po 10 letech není událost objasněna
© Foto:

Praha, 1.9.2014Právě před deseti lety došlo k brutálnímu teroristickému útoku na základní školu ve městě Beslan v Severní Osetii v Ruské federaci. Po tři dny drželi čečenští a ingušští islámští separatisté jako rukojmí přes 1200 lidí, tragédie vyvrcholila 3. září zásahem ruských bezpečnostních složek. Po útoku zůstalo na místě 334 obětí, z toho 186 dětí. Kolem celé tragédie i osvobozovací akce panuje dodnes celá řada nejasností.  

V červnu 2014 se do Beslanu vydal tým organizace Post Bellum, podpořený Člověkem v tísni, aby na místě zaznamenal vzpomínky přímých účastníků a rodinných příslušníků obětí teroristického útoku. Výsledkem jejich cesty je unikátní soubor 12 videorozhovorů, jejichž ukázky a mnoho dalších informací naleznete na stránkách Post Bellum.

Mezi lidmi, jejichž výpovědi tým zaznamenal, jsou bývalí žáci, kteří prožili třídenní zajetí, jejich rodiče, kteří byli rovněž mezi rukojmími, i další příbuzní obětí. Z rozhovorů vyplývá, že události jsou stále velmi živé, bolest neodchází a nejasností neubývá.

„Pozůstalí v Beslanu stále trpí nejen ztrátou svých blízkých, ale také tím, že se za celých deset let nedozvěděli pravdu o útoku a o zásahu bezpečnostních jednotek.  To, že dodnes nebyl za smrt jejich dětí nikdo pohnán k zodpovědnosti, nesou velmi těžce. Věří, že se jim dostane spravedlnosti alespoň u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, kam podali hromadnou žalobu,“ říká Ivana Skálová ze společnosti Člověk v tísni.

 

 

Kromě samotných zářijových událostí v Beslanu se rozhovory věnují také celoživotním osudům zpovídaných, jejich předkům, osetinské kultuře, soužití s ostatními národy severního Kavkazu i životu v SSSR.

Organizátory projektu jsou Post Bellum a Člověk v tísni. Čtyřčlenný tým tvořili Viktor Portel (Post Bellum), Marta Nováková a Štěpán Černoušek (Gulag.cz) a Ivana Skálová (Člověk v tísni).

Debata k tématu a prezentace nahrávek proběhne ve čtvrtek 4. září 2014 od 19 hodin v centru Člověka v tísni - Langhans. Hosty debaty budou Achmet Barachoev (Memorial, Ingušsko), Ondřej Soukup (Hospodářské noviny) a Štěpán Černoušek (Gulag.cz).

Kontakty:

Ivana Skálová, Člověk v tísni, 777 787 952

Viktor Portel, Post Bellum, 605 858 396

Štěpán Černoušek, Gulag.cz, 725 787 527

 

Ukázky vzpomínek spolu s dalšími informacemi naleznete na stránkách Post Bellum.

Irina Doguzova 

 

 

Žanna Cirichova

 

 

Tamerlan Savkujev

 

 

Rajsa Chuadonova

 

 

Ruslan Tebijev

 

Autor: Člověk v tísni a Post Bellum