Pánek hostem Osobnosti Plus: Rád bych v české politice viděl pravdomluvnost a slušnost. Elita nemá být sprostá ani lhát

Publikováno: 26. 5. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Pánek hostem Osobnosti Plus: Rád bych v české politice viděl pravdomluvnost a slušnost. Elita nemá být sprostá ani lhát
© Foto: Lukáš Bíba

„V politické reprezentaci vidíme figury, které mobilizují společnost na negaci, figury bez vize, optimismu, bez pozitivního výhledu do budoucnosti. Tím myslím třeba prezidenta Zemana. Vidíme figury velmi populistické, nebo vlastně spíše figury slabé. Vzhledem k tomu zůstává česká společnost stále trochu v křeči,“ říká Šimon Pánek v pořadu Osobnost Plus. Proč je nejen česká, ale i světová společnost znejistěná, proč naslouchá lídrům, kteří slibují navrácení jistot a volají po navrácení se k sobě sama, k národním zájmům? Co bychom od Evropy potřebovali, aby byla bezpečná? O tom všem mluvil ředitel naší organizace s redaktorkou Českého rozhlasu Barborou Tachecí. 

„Mám pocit, že vyspělý svět je přibližně od roku 2008 velmi znejistěn. Obává se budoucnosti. Netýká se to všech a všude, ale obecná nejistota ohledně toho, co bude, tu vidíme leckde. I díky tomu se v politice znova ujala jednoduchá gesta a fráze typu ‚vrátíme vám vaši starou jistotu zpět‘. Což je Trump, Brexit, a je to i slovník populistů v celé řadě dalších zemí, včetně volání po větší dostřednosti, národních zájmech, po obracení se k sobě, směrem dovnitř,“ říká Pánek a dodává, že v časech nejistoty lidé potřebují naopak lídry, kterým by věřili, kteří by dokázali společnost uklidnit a ujistit ji, že společně dokáží najít schůdné řešení a cestu ven ze složité situace. Současní političtí lídři dle něj namísto toho ale prostřednictvím populistických hesel a populistického chování společnost dále znejišťují, vytvářejí domnělý pocit ohrožení, před kterým následně slibují ochranu.

Nevíme, co nás ve světě čeká

Přestože podle Pánka ve společnosti ještě donedávna panovala představa, že se svět bude ubírat k demokracii, kterou, i přes veškeré potíže, stále chápe jako nejlepší formu vlády a řízení chodu státu s ohledem na práva a svobody jednotlivce, nyní je dění ve světě a jeho směřování nejisté, nepřehledné a jen těžko předvídatelné.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

„Dějí se věci, které by nás nenapadly. Že při přeletu mezinárodního letu mezi dvěma státy evropské Unie donutí s pomocí stíhačky to Lukašenko to letadlo sednout, aby zatkl svého kritika, novináře, mimochodem, nikoho, kdo by se dopustil násilného trestného činu. Novináře, který ho trefně a účinně kritizoval,“ uvádí Pánek a dodává, že jeho přáním je vidět domluvu mezi světovými mocnostmi, jako je Čína, EU, Rusko i Spojené státy. Ačkoli se to podle něj zatím spíše nedaří, naději nevzdává.

Potřebujeme akceschopnou Evropu

„Co jiného zbývá než se snažit domluvit. Když se přerovnávají pořádky a vektory sil, váhy na světě, tak při přerovnávání každá strana zkouší, kam až může jít. Chce se vrátit na mezinárodní pole, což se mimochodem v Rusku povedlo brilantně,“ myslí si Pánek a jako příklad uvádí návrat do Sýrie, akce na východní Ukrajině. „Doufejme, že po tom zkoušení, kam až kdo může, přijde třeba čas na hledání nějakých kompromisů,“ dodává s optimismem Pánek.

Na evropské půdě podle něj bude důležité, zejména s ohledem na bezpečnost zemí, aby se Evropa naučila jasně, rychle a jednotně reagovat. „Pokud se tak stane, máme velkou šanci na to, že náš život bude do budoucna v pořádku. Ve chvíli, kdy se začne Evropa štěpit a my se, nedejbože, octneme na nějakém vnějším orbitu jádra Evropy, mám starost, co by mohlo následovat,“ míní ředitel organizace Člověk v tísni.

Nová vláda by měla hledět do budoucna

A co by rád viděl u nové vlády, které vzejde z podzimních voleb? „Od nové vlády bych čekal pohled do budoucnosti, to znamená, že bude vědět, čím chceme být jako Česko, v roce 2030, 2035 i 2040. A je tam spousta velkých témat, problémů, včetně restrukturalizace ekonomiky, kterou když neuděláme, začneme zaostávat. Jsme opravdu tou velkou montovnou v řadě věcí, přitom potenciál vědecký v IT, start upech, ten tady je obrovský,“ vyzdvihuje Pánek úspěchy a naděje české společnosti. „Druhá věc, kterou bych rád viděl, je pravdomluvnost a slušnost. Zkusit vrátit to, že elita má ukazovat pozitivní příklady, nemá být sprostá, nemá pomlouvat, antagonizovat, lhát, kličkovat.“

Celý rozhovor Šimona Pánka s Barborou Tachecí najdete zde. 

Autor: Dagmar Růžičková

Související články