Rok po událostech na Majdanu chybí lidem na Ukrajině nezávislé informace
Publikováno: 16. 2. 2015 Doba čtení: 3 minutyPraha 17. února 2015 - Ukrajina si v těchto dnech připomene rok od krvavých událostí, kdy v Kyjevě při střetech protestujících z hnutí Euromajdan s pořádkovými silami přišlo během tří dnů (18 až 20. února) o život téměř sto lidí a zhruba tisíc pět set lidí bylo zraněno. Byl to zlomový bod pro další vývoj na Ukrajině. Viktor Janukovyč opustil zemi a centrum dění se přesunulo nejprve na Krym, poté na východ země.
Společnost Člověk v tísni, která na Ukrajině působí více než deset let, vyslala po krvavých střetech na Majdanu do Kyjeva tým zdravotnických záchranářů a lékaře, kteří na místo dorazili 21. února 2014. Čeští zdravotníci zde otevřeli vlastní ambulanci a podíleli se na výběru zraněných, kteří byli dopraveni na léčení do České republiky v rámci programu MEDEVAC. Člověk v tísni se vedle toho snažil zajistit bezpečnost svých partnerů a aktivistů, kteří byli cílem perzekucí a výhružek a někteří z nich byli dokonce mučeni. “Pomáhali jsme jim s přesunem do bezpečných míst a zajistili jim potřebnou lékařskou péči,” říká Olena Ivantsiv z Člověka v tísni, která pomoc koordinovala. “Aktivistům z Majdanu, Krymu a východu Ukrajiny se silným traumatickým zážitkem jsme nabídli i psychologickou podporu a možnost odpočinku v Praze,” dodává.
Člověk v tísni nadále spolupracoval také se sítí právních poraden, které dlouhodobě podporoval na Krymu. Po anexi poloostrova Ruskem byli lidé z poraden nuceni změnit místo svého působení a věnovali se pomoci lidem, kteří uprchli z Krymu nebo východních regionů Ukrajiny.
Na východní Ukrajině chybí objektivní informace
Rok po událostech na Majdanu pracuje Člověk v tísni na východní Ukrajině s nezávislými novináři. „Lidé na východní Ukrajině mají jen omezenou možnost získávat objektivní informace z nezávislých médií, a to zejména pokud jde o regionální média, která jsou často napojená na ruské oficiální sdělovací prostředky,” říká Ivana Skálová, vedoucí východoevropského programu Člověka v tísni.
“Vedle humanitární krize tak vnímáme nedostatek spolehlivých informací za jeden z hlavních problémů na východě země, proto jsme se ve své práci zaměřili na podporu nezávislých novinářů,” dodává Ivana Skálová.
Člověk v tísni podporuje nově vznikající médiální skupin, které se i přes bezpečnostní rizika na východě Ukrajiny snaží nabízet nezávislé a kritické regionální zpravodajství. “Novináři, se kterými pracujeme, při své práci riskují své životy, někteří již byli i v zajetí. Jsou pod silným psychologickým tlakem ozbrojených skupin, i přesto se snaží ve své práci pokračovat,” říká Olena Ivantsiv, koordinátorka ukrajinských programů Člověka v tísni. Člověk v tísni nyní podporuje 6 nezávislých mediálních skupin z Doněcka, Luhaňska, Záporoží, Kramatorska a Mariupolu. Jako první finančně podpořil nezávislý televizní kanál Hromadske TV Doneččyny, jehož vznik byl inspirován úspěchem projektu Hromadske TV (Občanská televize) v Kyjevě. Díky finanční podpoře Člověka v tísni vznikl i zpravodajský server www.Informator.lg.ua, mapující dění v separatisty kontrolovaném Luhansku, který je dnes jedním z klíčových zdrojů informací z jinak nepřístupného regionu. Podpoře se těší i zpravodajský portál www.Sirgis.info, který přináší zprávy ze separatisty kontrolovaných území Doněcké oblasti.
„Námi podporovaná média nyní hrají významnou roli v informačním pokrytí současné situace na východě Ukrajiny – kupříkladu některé reportáže z produkce Hromadske TV Zaporižžja dosáhly na webu YouTube více než 1 200 000 zhlédnutí a zhruba 300 000 lidí navštíví denně Informator.lg.ua,” říká Ivantsiv.
Od srpnaposkytuje Člověk v tísni na východě Ukrajiny také humanitární pomoc lidem postiženým válkou. O současné humanitární pomoci Člověka v tísni čtěte zde: http://www.clovekvtisni.cz/cs/humanitarni-a-rozvojova-pomoc/zeme/ukrajina
Více informací poskytne:
Olena Ivantsiv, koordinátorka ukrajinských projektů, tel.: 776 539 650
Ivana Skálová, vedoucí východoevropských programů Člověka v tísni, tel.: 777 787 952