Skutečné dárky mění životy lidí k lepšímu

Publikováno: 1. 10. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Skutečné dárky mění životy lidí k lepšímu
© Foto:

Etiopie, Jižní Sudán,  Demokratická republika Kongo, Angola nebo Kambodža – to je výčet jen několika zemí, v kterých Člověk v tísni může letos pomáhat díky dárcům Skutečného dárku. Projekt webového e-shopu byl spuštěn v roce 2009 a postupně si získává stále větší oblibu mezi širokou veřejností.

Na webových stránkách projektu si letos můžete vybrat z celkem 19 dárkových certifikátů. Každý z nich reprezentuje jednu věc, která je potřebná pro chudé lidi v rozvojových zemích. Zakoupit můžete například hospodářská zvířata, záchod, kanystr na vodu nebo učební pomůcky. Certifikát pak můžete darovat s věnováním někomu ze svých blízkých.

 „Hitem Skutečného dárku je dlouhodobě certifikát kozy. Loni jsme jich prodali téměř čtyři tisíce,“ říká Tomáš Vyhnálek, ředitel fundraisingu Člověka v tísni. „Velký úspěch měl i certifikát záchodu, díky kterému pomáháme zlepšovat hygienu v rozvojových zemích.“

Jak Skutečný dárek funguje? Peníze například právě za darovací certifikát s kozou putují do sbírky Skutečná pomoc, která se zaměřuje na dlouhodobou rozvojovou pomoc v chudých částech světa.  Z těchto peněz pak na misi koupí jednu kozu.  „Zvířata i materiál vždy nakupujeme v zemích, kde je rozdáváme, abychom se vyhnuli zbytečným nákladům na dopravu,“ dodává  Tomáš Vyhnálek s tím, že pokud v danou chvíli na žádné z misí není konkrétní zvíře nebo  materiál potřeba, je možné místo něj koupit jiné potřebnější vybavení. Musí ale vždy souviset s konkrétní oblastí pomoci, na níž se dárce rozhodl přispět. Více se dočtete zde.

Důležitou součástí celého projektu je i zpětná vazba lidem, kteří si Skutečný dárek koupili. „Několikrát ročně posíláme emailové zprávy našim dárcům. Z nich se vždy dozví, jaké z dárků právě ve světě rozdáváme,“ říká Jakub Čejchan, koordinátor péče o dárce.

Podívejte se na příklady toho, jak Skutečné dárky letos pomáhaly:

 Ovčí odměna

V Etiopii jsme rozdali 45 ovcí farmářům ve vesnici Dulecha Teberako jako odměnu za to, že se jim podařilo zastavit postupující erozi a odlesňování  v okolí jejich obce. Přečtěte si celý příběh.

 

 

První porod mladé Alfonsine

„Bůh se postará,“ říká sedmnáctiletá Alfonsine z Konga na otázku, jak zaopatří svého čerstvě narozeného syna. Kvůli bojům musela i s rodiči opustit svůj domov a teď žije bez střechy nad hlavou. Alespoň s tím, jak porodit dítě, se nemusela trápit. Díky pomoci Člověka v tísni mají matky, které musely kvůli válce uprchnout z domovů, porody zdarma. Alfonsine tedy místo porodu někde na ulici, navštívila zdravotní středisko, kde se o ni postarali. Přečtete si celý příběh.

  Bez pomoci bychom nepřežili

Sýrii již přes dva a půl roku sužuje válečný konflikt a situace se zhoršuje. Polovina syrských matek své děti nedostatečně kojí, zároveň se nedostává potravin pro přikrmování. I proto je zde čím dál více dětí podvyživených. Díky dárcům Skutečného dárku rozdal Člověk v tísni v Sýrii zatím kojenecké balíčky pro celkem 9 250 matek s dětmi do dvou let. Další jsme poskytli i díky sbírce SOS Sýrie a Klubu přátel Člověka v tísni. Přečtěte si příběh paní Aminy.

Dříve jsme jedli jen obilné placky

Pětatřicetiletá Nuritu Yesi vítá návštěvu z Člověka v tísni před svou chýší s miskou plnou slepičích vajec. „Před čtyřmi měsíci jsem od vás dostala 6 kuřat a nyní už mi snáší vejce,“ říká s úsměvem. Zvířata, která dostala díky dárcům Skutečného dárku jí snesla první vejce, které týden předtím prodala na místním trhu. Více o paní Nuritu si přečtěte zde.

 

Pokud je Vám projekt Skutečného dárku sympatický, navštivte webové stránky a podpořte činnost Člověka v tísni zakoupením některého darovacího certifikátu. Bude i letos hitem Vánoc koza? „To je těžké odhadnout. Každopádně na podzim budeme rozdávat v Jižním Súdánu asi 800 zvířat a další distribuce se plánují v Afghánistánu,“ vysvětluje Tomáš Vyhnálek. „Přízně dárců si nesmírně vážíme a budeme rádi, když nás lidé podpoří i letos ať už koupí kozy nebo jiného potřebného daru pro lidi v nouzi.“

Autor: