Sleva na dani z příjmu na dítě - KDO Z KOHO?

Publikováno: 19. 11. 2012 Doba čtení: 2 minuty
Sleva na dani z příjmu na dítě - KDO Z KOHO?
© Foto:

Ústí nad Labem. Kauza z terénu. Nedávno za mnou přišel do kanceláře klient, který je v rozvodovém řízení se svojí manželkou a od prosince minulého roku má u sebe v domácnosti jejich osmnáctiletou dceru, která navštěvuje střední odbornou školu. Protože se nachází v tíživé finanční situaci, má několik dluhů a byla zahájena exekuce na jeho plat, chtěl alespoň uplatnit možnost slevy na dani z příjmu na dítě soustavně se připravující na budoucí povolání.

 

Účetní jeho zaměstnavatele mu však oznámila, že k tomu potřebuje prohlášení manželky, že ona slevu na dani na dceru nebude uplatňovat. Klient tedy oslovil manželku s prosbou o dodání potřebného dokumentu, manželka ovšem s klientem odmítá komunikovat, proto se potřebného prohlášení nedočkal.

Vrátil se k účetní s dotazem, jak má postupovat. Ta mu sdělila, že bez prohlášení manželky nemůže žádost přijmout a doporučila mu, aby se obrátil na jejího zaměstnavatele. Klient tedy telefonoval do firmy, kde manželka pracuje, nicméně mu nebyl nikdo ochoten sdělit potřebné informace ani ho přepojit na účetní. Zjištění, zda jeho manželka sama uplatňuje úlevu na dani se stalo neřešitelným úkolem, díky čemuž mu účetní v jeho zaměstnání stále odmítala přijmout jeho žádost.

Jelikož se nám zdála vzniklá situace dost absurdní, kontaktovali jsme Finanční úřad v Ústí nad Labem, abychom se informovali o možnosti jejího řešení. Z vrátnice nás přepojili na pracovnici, která se přímo touto problematikou zabývá. K našemu překvapení nám pracovnice oznámila, že stačí, když klient přiloží k žádosti čestné prohlášení o tom, že jeho dcera žije s ním ve společné domácnosti. Pokud by úlevu uplatňovala i jeho manželka, vyplývaly by pro ni z této skutečnosti nepříjemné následky, protože je ze zákona povinna hlásit u svého zaměstnavatele veškeré změny, do kterých patří i odstěhování dítěte do domácnosti ke druhému z rodičů.

Sepsali jsme tedy čestné prohlášení a klient s ním a kontaktem na příslušný finanční úřad na druhý den navštívil opět paní účetní. Nejprve mu bylo oznámeno, že paní účetní jezdí na školení, tudíž všechno ví, nicméně když jí klient předložil číslo na finanční úřad, aby si informaci ověřila, zvedla telefon a zavolal alespoň účetní zaměstnavatele jeho manželky. Zjistila, že manželka slevu na dani z příjmu na dceru uplatňovala do května 2012 (ona prohlášení manžela asi nepotřebovala, i když s ní dcera již půl roku nežila), nakonec tedy přijala klientovu žádost a sleva mu bude vyplacena zpětně od května 2012.

Jaké ponaučení si můžeme vzít z příběhu našeho klienta? Nenechme se otrávit byrokracií!

 

Autor: Romana Smetanová, terénní sociální pracovnice