Summit Světových škol představí osudy lidí, kterých se dotýká klimatická změna

Publikováno: 8. 6. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Summit Světových škol představí osudy lidí, kterých se dotýká klimatická změna
© Foto: varianty

Jak praktikovat inovativní zemědělství ohleduplné k přírodě a krajině, založené na hlubokých znalostech botaniky a ekologie? Co nám může říct výzkum mikroorganismů polárních oblastí žijících v ledu, sněhu a ledovcových sedimentech o vlivu klimatické změny? Jaké dopady má a bude mít klimatická změna na domorodé obyvatele a lidi s nízkými příjmy po celém světě? Tato a další témata nabídne žákům, učitelům, ale i široké veřejnosti letošní online Summit Světových škol, který proběhne v úterý 15. června od 9.00. 

Mezi hosty dopoledního programu, který bude streamovaný na Facebooku Člověka v tísni, vystoupí polární vědkyně Marie Šabacká, eko-zemědělec Martin Smetana, ochránkyně životního prostředí pocházející z Palau Bola Majekobaje a řada dalších hostů. S pozvanými odborníky si registrovaní účastníci budou moci v druhé části dopoledne sami pohovořit v interaktivní aplikaci Gather Town.

Vedle tematických příspěvků přineseme inspirativní příklady ze Světových škol a součástí programu bude sestřih ze slavnostního předávání certifikátu Světová škola, který letos obdrží šest škol. Odpolední program nabídne dvě série prakticky orientovaných workshopů, které budou přístupné pouze registrovaným účastníkům.

V předvečer Summitu bychom vás rádi pozvali na online debatu O klimatické spravedlnosti, která proběhne v pondělí 14. června od 17.00 a diskutovat o této problematice budou Romana Březovská, analytička Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na problematiku změny klimatu v širších souvislostech, Danuše Nerudová, ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně a Alexandr Ač, ekolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

„Na letošním Summitu Světových škol chceme ukázat příběhy konkrétních lidí, kterých se dotýká klimatická změna, ale kteří zároveň hledají řešení a mají chuť svět kolem sebe měnit. Mám radost, že se nám povedlo dát dohromady příběhy z celého světa – od České republiky přes polární oblasti až po tropický ostrov v Pacifiku. Právě osobní příběhy nám totiž pomáhají poznat a pochopit velká abstraktní témata, mezi něž klimatická změna patří, a příklady konkrétních řešení nám dodávají naději a motivaci. Celému summitu bude předcházet ještě večerní debata O klimatické spravedlnosti, která prozkoumá společenskou rovinu klimatické změny více do hloubky a ze systémového hlediska,“ vysvětluje tematické zaměření letošního online Summitu Veronika Ambrozyová, koordinátorka globálního rozvojového vzdělávání v Člověku v tísni.

  • Přihlásit se ke sledování dopoledního programu se můžete ZDE. Program je vhodný i jako alternativa výuky a je možné přihlašovat pedagogy společně s celou třídou.
  • Na odpolední workshopy se můžete přihlásit ZDE.
  • Celý program najdete přehledně na webu Člověka v tísni.

Podívejte se na krátký videoklip Příběhy klimatické změny:


Akce je podpořena z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci programu ZRS ČR, programu Evropské unie pro vzdělávání a osvětu (Development Education and Awareness Raising – DEAR) a Nadačního fondu Abakus. Akce je součástí dlouhodobého programu Světová škola a mezinárodního projektu 1Planet4All – Empowering youth, living EU values, tackling climate change.


Akce probíhá pod záštitou OSN.


Autor: Varianty

Související články