Tomáš Habart pro ČRo Plus: Je prodloužení povinné školní docházky správnou cestou?

Publikováno: 31. 1. 2020 Doba čtení: 1 minuta
Tomáš Habart pro ČRo Plus: Je prodloužení povinné školní docházky správnou cestou?
© Tomáš Princ

Jak zabránit předčasným odchodům ze vzdělávání? Je cestou prodloužení povinné školní docházky a jak to mají v jiných zemích? K tomu se v pořadu Ranní Plus na ČRo Plus vyjadřovali Tomáš Habart (Varianty) a David Beňák (Agentura pro sociální začleňování). Poslechněte si jejich argumenty pro a proti.

Poslechněte si záznam pořadu Ranní Plus na ČRo Plus ze dne 31. ledna 2020.


Z průzkumu rodičovské veřejnosti, který pro Člověka v tísni provedla v roce 2018 společnost Median, vyplynulo, že 54 % rodičů by bylo pro prodloužení povinné školní docházky. Nejsilnější podporu pak má toto opatření u rodičů, kteří mají aktuálně děti na 2. stupni základní školy.


Rodiče s nižším vzděláním vnímají tuto možnou změnu více jako drahou a jako zátěž pro rodiče dětí podle 52 % lidí bez maturity bude změna příliš nákladná (oproti 40 % u vysokoškoláků). Za zátěž pro rodiče to také považují lidé v nízkopříjmových kategoriích (62 % u nejchudších vs. 41 % u nejbohatších). Obecně také čím starší respondenti, tím menší důvěra v tuto změnu. 42 % nejstarších si myslí, že prodloužení z lepší uplatnění sociálně slabých dětí, a 39 %, že se tak na střední školu dostane více studentů. 
Autor: Varianty

Související články