Známá umělkyně Toy_Box sprejuje na pražské Florenci Tváře klimatické změny

Publikováno: 29. 9. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Známá umělkyně Toy_Box sprejuje na pražské Florenci Tváře klimatické změny
© Foto: Prokop Slezák

V těchto dnech můžete zastihnout streetartovou umělkyni, ilustrátorku a komiksovou kreslířku Toy_Box, jak na zdech budovy pražského metra Florenc maluje scény z Kambodži a Mongolska. Velkoformátové pouliční malby jsou součástí projektu Člověka v tísni Tváře klimatické změny. Ukazují reálné lidi, kteří denně pociťují dopady změn klimatu. 

Tváře klimatické změny zobrazují příběhy pěti lidí z různých koutů světa, s nimiž se při své práci setkala organizace Člověk v tísni. Tito lidé se musí postavit suchu, povodním, ničení krajiny. Jsou to právě oni, kdo se musí přizpůsobovat klimatické změně. V Zambii, Afghánistánu nebo Kambodži jsou její projevy na denním pořádku.

Známá umělkyně Toy_Box se spojila s Člověkem tísni a společně se snaží na tyto výzvy upozornit. „Klimatická změna je pro mě velmi palčivé téma. Mám děti, proto se mě dotýká, co se s naší planetou bude dít v dalších letech. Měli bychom se o ni starat a předat ji dalším generacím takovou, aby tu také mohly pohodlně žít,” říká Toy_Box. Dlouhodobě se ve své tvorbě věnuje sociálním a environmentálním tématům. Za svou práci získala řadu ocenění.

„Změna klimatu neprobíhá všude na světě stejně rychle a například země v okolí rovníku zažívají výrazně více epizod sucha, povodní, požárů a extrémního počasí. Paradoxně ty nejchudší země a nejchudší obyvatelé jsou změnou klimatu nejvíce postižení, ačkoliv na jejich příčinách mají zanedbatelný podíl. Člověk v tísni se snaží tyto lidi podporovat, aby se byli schopni přizpůsobit proměnlivým podmínkám a vyhnuli se extrémní chudobě,” popisuje Jakub Zelený, odborník na toto téma z Člověka v tísni.

Na lidi procházející kolem Florence v Praze se už dívá kambodžská učitelka Tith Davy. Zažívá každý rok silné bouře a často i povodně. Spolupracuje s organizací Člověk v tísni na systému včasného varování, aby lidé v Kambodži před velkou vodou stihli ochránit životy i majetek. Brzy vznikne na stejném domě také portrét mongolského pastevce Urjinsurena. Ten je svědkem silných mrazů, před nimiž se snaží uchránit svůj dobytek.

Toy_Box už dokončila mural chudé farmářky Maliwy ze Zambie. Tato se i přes tíživé sucho  snaží vypěstovat dost jídla pro svoji rodinu. Její příběh najdete na zdi poblíž DEPO2015 v Plzni, konkrétně zde.

Další pouliční umění v rámci projektu Tváře klimatické změny je v Děčíně na zdi kavárny Cafe Prostoru_. Tam najdete podobiznu Loba - indiána, který bránil Amazonii před nelegálními těžaři dřeva a ti ho zastřelili.

Malby na pražské Florenci by Toy_Box měla dokončit v úterý 26. října v 17:00, kdy pozveme veřejnost na oficiální zahájení projektu Tváře klimatické změny. Na místě bude možné získat také trička a batohy s malbami od Toy_Box.

Tato streetartová intervence vzniká v rámci projektu 1Planet4All, který vede Člověk v tísni a financuje ho Evropská unie. Probíhá ve dvanácti evropských zemích a je zaměřený na zvyšování povědomí mladých lidí o změně klimatu. Snaží se motivovat lidi k tomu, aby se zapojovali do řešení globálních témat a výzev, se kterými se dnešní svět potýká.


Všechny pouliční malby v rámci tohoto projektu vznikají po domluvě s majiteli zdí a žádná z nich není nelegální. Budovu na Florenci zapůjčil Dopravní podnik hlavního města Prahy

Více informací:

www.tvareklimatickezmeny.cz

www.toybox.cz

Autor: Člověk v tísni

Související články