1Planet4All: Jak upozorňujeme na změnu klimatu? Dáváme prostor vědcům, školíme novináře a malujeme (čerta) na zeď
Publikováno: 14. 9. 2021 Doba čtení: 9 minut
Projekt 1Planet4All sdružuje 14 nevládních organizací v 12 zemích a jeho cílem je upozornit na probíhající změnu klimatu a její dopady v rozvojovém světě. Projekt se zaměřuje na osvětu mladé generace a poskytování podpory učitelům a novinářům v komunikaci složitých témat spojených se změnou klimatu.
V rámci 1Planet4All realizujeme několik aktivit s cílem upozornit na probíhající změnu klimatu a poodkrýt složitou síť vztahů a příběhů, která se s tímto fenoménem pojí. Ačkoliv vždy vycházíme z exaktních dat, snažíme se hledat způsoby, jak oslovit mladého diváka jinak než prostřednictvím grafů a čísel.
V rámci kampaně „Tváře klimatické změny“ bylo zvoleno pouliční umění jako prostředek vyprávění příběhů pěti aktérů z globálního jihu, kteří čelí dopadům změny klimatu nebo špatného nakládání s ekosystémy. Na kampani jsme spolupracovali s umělkyní Toy_Box, která muralům vtiskla komiksový vzhled a styl vyprávění. Kampaň se snaží poukázat na nerovnováhu v tom, kdo změnu klimatu způsobuje a kdo v jejím důsledku trpí.
Více info o projektu Tváře klimatické změny
Člověk v tísni se nově angažuje i na poli komunikace změny klimatu; za tímto účelem realizuje rozsáhlé šetření veřejného mínění na ohledně změny klimatu, mapující názory, hodnoty ale i vhodné způsoby komunikace u různých typů české společnosti. ČVT se v rámci tohoto výzkumu úzce zaměřuje na komunikaci s mladými lidmi a svoje výsledky chce dál poskytovat zájemcům o toto téma.
Vědci patří mezi nejvíce respektované mluvčí ve věcech životního prostředí, proto jsme oslovili tři přední environmentální vědce, aby nám poskytli odpověď na tři námi vybrané důležité mýty o změně klimatu. ČVT plánuje dále rozvíjet svou spolupráci s akademickým sektorem a společně s médii přispět k zviditelnění tématu změny klimatu ve veřejném diskurzu.
A nebo
Klimatická změna je vnímána jako složité a kontroverzní téma, a to nejen ze strany pedagogů. Proto jsme ve spolupráci s českými vědci vytvořili on-line kurz Klimatická změna, který studující provede nezbytným vědomostním základem postaveným na ověřených informacích a faktech. Učitelé studiem získají pevnou půdu pod nohama v tématu klimatické změny, a zároveň mohou kurz využít přímo při výuce. Podívejte se, jak jsme kurz představili v DVTV.
ČvT každoročně připravuje semináře a webináře pro pedagogy a budoucí pedagogy zaměřené jak na samotné téma klimatické změny, tak na didaktiku – tedy to, jak o klimatické změně učit. Mimo to se pedagogové mohou účastnit dlouhodobého programu Active Citizens: Chráníme Klima!, který v sobě propojuje aktivní občanství a téma klimatické změny.
Vhodné metody či výukové postupy a nástroje pak zpracováváme do metodických publikací a výukových lekcí. S tématem klimatických změn vytváříme také lekce audiovizuální, jejichž součástí jsou dokumentární filmy. V současné době připravujeme nový metodický web pro klimatické vzdělávání, který bude sdružovat aktivity několika českých organizací, a tak poskytovat pedagogům dobrou základnu pro klimatické vzdělávání.
Kromě vzdělávání pedagogů a vydávání metodických materiálů pořádá ČvT konference pro pedagogy, žáky, studenty a další aktéry ve vzdělávání. Konference přináší konkrétní příběhy lidí, kteří se zabývají klimatickou změnou – z pohledu vědce, farmáře, vzdělavatele či aktivního studenta. Jsou také příležitostí pro sdílení vlastních projektů a zkušeností a pro navazování vztahů napříč školami i organizacemi. Podívejte se na záznamy konferencí Příběhy klimatické změny a Když je plýtvání vodou zločin.
Studio Charles Games ve spolupráci s Člověkem v tísni vytvořilo počítačovou a mobilní hru, jejímž cílem je přinést mladým lidem nejnovější vědecké poznatky z řešení klimatické změny zábavnou formou. Hra BeeCarbonize, zdarma dostupná na AppStore, Google Play a Itch.io, umožňuje vcítit se do role rozhodující o budoucnosti naší planety. Více si o hře můžete přečíst zde.
O projektu
1Planet4All – je mezinárodní projekt probíhající ve 12 evropských zemích (Česká republika, Slovensko, Itálie, Francie, Německo, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Belgie, Estonsko, Polsko a Rakousko), který sdružuje 14 nevládních organizací. Cílem projektu je zvýšit povědomí mladých lidí o změně klimatu – co jí způsobuje a jak dopadá na nás i na lidi žijící v rozvojových zemích. Zaměřuje se také na možná řešení a snaží se poskytnout podporu zapojení mladých lidi v občanské společnosti při jejich snaze o utváření udržitelné budoucnosti pro všechny.
Projekt je podpořený z prostředků Evropské unie a jejího programu DEAR (Development Education and Awareness Rising), který se snaží motivovat mladé lidi k tomu, aby se zapojovali do řešení globálních témat a výzev, se kterými se dnešní svět potýká. podporuje projekty, které zapojují veřejnost Evropské unie do celosvětových otázek sociálního, hospodářského a environmentálního rozvoje.
Financováním projektů, jako je 1planet4all, se program DEAR snaží šířit univerzální hodnoty svobody, demokracie a právního státu a umožňuje evropským občanům pozitivně přispívat ke globálnímu rozvoji. Program DEAR financuje až 30 projektů, které současně probíhají ve členských státech EU. Tyto projekty přispívají ke zvýšení porozumění evropské veřejnosti o sociálních a globálních tématech a k aktivnímu zapojení do řešení na místní i mezinárodní úrovni. Program DEAR prosazuje podporu EU pro Cíle udržitelného rozvoje s cílem skoncovat s chudobou, chránit planetu a zajistit prosperitu pro všechny do roku 2030.
Více informací o programu DEAR naleznete na: http://dearprogramme.eu