Týden globálního vzdělávání proběhne poprvé v České republice

Publikováno: 13. 11. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Týden globálního vzdělávání proběhne poprvé v České republice
© Foto:

Praha, 13. 11. 2014 - Od 15. do 23. listopadu proběhne v České republice poprvé Týden globálního vzdělávání s podtitulem Víme, co jíme?. Společně ho organizuje koalice osmi neziskových organizací: ADRA, ARPOK, Charita ČR, INEX-SDA, MKC Praha, NaZemi, Středisko ekologické výchovy SEVER a Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni. 

Týden globálního vzdělávání pořádá už od roku 1999 North-South Centre při Radě Evropy a každoročně vyzývá k účasti organizace a školy ve 47 evropských zemích. Cílem této celoevropské kampaně je podpora výuky globálních témat ve školách. Tématem letošního ročníku je potravinová bezpečnost.

Téma potravinové bezpečnosti považujeme za jedno z důležitých témat a v posledních třech letech se jej snažíme zprostředkovat českým učitelům a školám. Společně se díváme na potraviny z hlediska jejich dostupnosti v různých koutech světa, schopnosti lidí si je obstarat, ale také s ohledem na jejich kvalitu. Rok 2014 vyhlásila OSN Mezinárodním rokem rodinných farem, proto jsme se rozhodli na téma potravinové bezpečnosti ještě více upozornit a připojit se k Týdnu globálního vzdělávání,“ říká ředitelka Vzdělávacího programu Varianty Petra Skalická.

Vzdělávací program Varianty připravuje v rámci kampaně veřejnou diskusi Víme, co jíme?, která se bude konat 20. listopadu od 19 hodin v Centru Člověka v tísni Langhans a bude se věnovat problému plýtvání potravinami, dopadům spotřeby na okolní svět nebo tomu, jak omezit odpad z obalů od jídla. Debaty se zúčastní představitelé Ekumenické akademie, Slow Food Youth Network, iniciativy Zachraň jídlo a organizace Bez obalu. Do Týdne globálního vzdělávání se připojilo i 15 základních a středních škol z celé České republiky spolupracujících se Vzdělávacím programem Varianty. Školy prostřednictvím výstav, besed, interaktivních her a projektových dnů informují především o problému plývání potravinami, o tom, co stojí za pěstováním, výrobou a dopravou jednotlivých potravin směrem ke spotřebiteli, nebo o tom, jaké podmínky panují na kakaových či banánových plantážích.

Další organizace zapojené v Týdnu globálního vzdělávání budou pořádat řadu akcí pro veřejnost i vzdělávacích akcí pro pedagogy v Praze i dalších městech České republiky. Seznam akcí naleznete na webu kampaně.

 

Kontakt pro média:

Lucie Kundra, vzdělávací program Varianty, lucie.kundra@clovekvtisni.cz, tel: 778 400 769

Autor: