Učíme v Angole těhotné a kojící ženy, jak ještě lépe pečovat o své děti

Publikováno: 22. 3. 2023 Doba čtení: 1 minuta
Učíme v Angole těhotné a kojící ženy, jak ještě lépe pečovat o své děti
© Foto: Tereza Hronová

V rámci projektu Mobilní zdraví (mHealth) se zaměstnancům zdravotních středisek v provinciích Bié, Huambo a Huila podařilo zaregistrovat u angolského operátora Unitel telefonní čísla těhotných žen a jejich blízkých příbuzných. Díky tomu dostávají hlasové a SMS zprávy o tom, jak o sebe a dítě pečovat v těhotenství i po porodu.

Emília Ngueve a její manžel Francisco França poslouchají hlasové zprávy společně a vzkazují dalším těhotným ženám a dívkám, aby se do programu zapojily.

"Tyto zprávy jsou velmi důležité pro pohodu a pocit bezpečí samotné rodiny i komunity," říká Francisco França a dodává: "Chceme tímto povzbudit další rodiče, aby se do programu zapojili a využili v praxi všechny informace, které jim zprávy poskytnou.”Esmeralda Josefa Baltazar Raimundo začala dostávat zprávy v rámci našeho projektu Mobilní zdraví, když byla v osmém měsíci těhotenství. Říká, že jí pomohly vyjasnit všechny pochybnosti o péči o sebe i dítě. 

"Rodiče by měli zprávy poslouchat společně, aby měli oba představu o tom, jak pečovat o své dítě," dodává Esmeralda.Cílem hlasových a SMS zpráv je zvýšit povědomí rodin o zdravotní péči o dítě, snížit úmrtnost matek i novorozenců a povzbudit je k dodržování potřebných očkování. Dále se také snaží podpořit ženy v kojení a učí je o jeho výhodách.

Projekt realizuje Člověk v tísni v Angole už od roku 2015 s finanční podporou společnosti Unitel. Cílem je také snížit úmrtnost matek a novorozenců.   

Autor: Edson Malongo

Související články