V Kambodži využíváme v boji proti COVID-19 systém včasného varování, který jindy lidé využívají například při povodních

Publikováno: 23. 4. 2020 Doba čtení: 2 minuty
V Kambodži využíváme v boji proti COVID-19 systém včasného varování, který jindy lidé využívají například při povodních
© Foto: Southeavuth Choun

Pandemie COVID-19 dorazila do Kambodži počátkem března a mezi lidmi vyvolala strach, ktery se ještě zvětšoval s narůstajícím počtem potvrzených případů v zemi.

S podporou Národního výboru pro zvládání katastrof Člověk v tísni v Kambodži okamžitě spustil kampaň na zvýšení povědomí o COVID-19, aby se k lidem dostaly relevantní informace. Kampaň jsme zahrnuli do programu zaměřeného na zvládání katastrof a využili jsme pro ni Systém včasného varování (EWS) 1294. Ten byl původně vyvinut, aby varoval obyvatele před blížící se přírodní katastrofou. Systém rozešle upozornění na mobilní telefon lidem ve 25 městech a provinciích.

„EWS 1294 zasílá hlasové zprávy s informacemi o COVID-19 registrovaným uživatelům s využitím inovativní technologie s interaktivními hlasovými odpověďmi,” říká Jak Chowdhary, vedoucí mise Člověka v tísni v Kambodži. „Během prvních třech týdnů fungování rozeslal systém lidem úspěšně 129 843 individuálních zpráv o COVID-19.” 

Hlasovým upozorněním k lepší hygieně

Tyto informační zprávy pomáhají také Vuthy Chounovi, starostovi vesnice Toul Dambang, chránit svou komunitu. „Varovné zprávy o COVID-19 mi poskytují více informací o této nemoci i o preventivních opatřeních, která bychom měli zavést. Pak mohu tyto informace sdílet s obyvateli naší vesnice a zajistit, abychom všichni zůstali v bezpečí. Tato upozornění se podobají těm, která dostáváme před povodněmi. Je skvělé, že je dostáváme, je to velmi užitečné,” říká Choun. „Díky nim si také lidé v naší komunitě osvojili lepší hygienické návyky. Chráníme se mytím rukou mýdlem a nosíme ochrannou masku nebo kramu (šálu z hedvábí).”

Člověk v tísni v Kambodži také zvýšil počet kanálů šířících další informace o COVID-19 a využívá facebookovou stránku EWS 1294, která má aktuálně 70 000 sledujících. Tato stránka obsahuje informace, které jsou ze spolehlivých a relevantních zdrojů (např. od Světové zdravotnické organizace a Ministerstva zdravotnictví v Kambodži) a byla přeložena do místního jazyka, aby k důležitým informacím o pandemii získalo přístup co nejvíce lidí. Příspěvky o COVID-19 zasáhly celkem 1,2 milionu obyvatel.

Systém včasného varování 1294 Člověk v tísni nyní rozvíjí díky finanční podpoře UNDP Kambodža a Ministerstva zahraničních věcí České republiky (v minulosti také díky podpoře Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise nebo Švýcarské agentury pro rozvoj a spolupráci) a podpoře Národního výboru pro zvládání katastrof.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Southeavuth Choun, Communication Officer Člověka v tísni v Kambodži

Související články