Varianty: Známe vítěze školní komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Žáci se letos zabývali budoucností světa

Publikováno: 16. 11. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Varianty: Známe vítěze školní komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Žáci se letos zabývali budoucností světa
© Foto: Anastasiya Mayor a Alina Maksimičikova

Praha, 16. 11. 2016 – Vliv nových technologií, touha po míru a harmonii ve světě, záchrana přírody i obavy o budoucnost demokracie, to jsou časté náměty komiksových příběhů, které letos žáci základních a středních škol zpracovali na téma: V jakém světě bych chtěl/a žít za 10 let? Vítězné komiksy vybrala odborná porota v čele s výtvarníkem Karlem Jeriem. Slavnostní vyhlášení a předání cen vítězům proběhlo dnes na vernisáži výstavy vybraných komiksů v Langhans  Centru člověka v tísni v Praze. 

„V komiksových příbězích se objevily i konkrétní návrhy, co by se za 10 let mohlo změnit. Například by mohlo existovat ubytování pro lidi bez domova, škola pro rodiče, kde by se i učilo, jak se starat o vnoučata nebo vynález, který vyčistí svět. Zatímco žáci základních škol se více soustředili na téma ochrany přírody, hezkých vztahů mezi lidmi nebo třeba zákazu omamných látek, středoškoláci řešili častěji vliv nových technologií na náš život, rozmach nedemokratických tendencí ve světě nebo otázku hrdinství a morálky,“ upřesňuje témata, která žáci letos v rámci soutěže ztvárnili, Blanka Zemanová, koordinátorka globálního rozvojového vzdělávání ze vzdělávacího programu Varianty organizace Člověk v tísni.    

V kategorii 1. stupeň základních škol zvítězily Sára a Mariana Svobodovy s komiksem Škola pro všechny ze Svobodné základní školy v Jablonci nad Nisou. V kategorii 2. stupeň základních škol zvítězily Anastasiya Mayor a Alina Maksimčikova s komiksem UTOPIA z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi. A v kategorii středních škol se na stupni vítězů umístil komiks „Opustíš-li mě, nezahynu, opustíš-li mě, zahyneš“ od Evy Klímové z Gymnázia Třeboň.

Do soutěže bylo letos přihlášeno 137 komiksů, 23 od žáků 1. stupně základních škol, 95 od žáků z 2. stupně základních škol a 19 od žáků a studentů středních škol. Celkem se zapojilo 252 žáků a 30 pedagogů z 28 základních a středních škol.

Komiksová díla umístěná na stránkách Respekt nebolí obdržela celkem 12 942 hlasů. Cenu diváků získal komiks od Laury Kelové ze ZŠ Petra Bezruče, pro který hlasovalo 4626 lidí.

Výstavu nejlepších komiksů můžete do 23. 12. 2016 vidět v Langhans – Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1.

Soutěžní komiksy i výsledky diváckého hlasování si můžete také prohlédnout na Facebooku: www.facebook.com/komiksovasoutez

Školní komiksovou soutěž a výstavu Bohouš a Dáša mění svět pořádal vzdělávací program Varianty organizace Člověk v tísni letos už po šesté. 

Autor: Jana Odstrčilová, Mediální koordinátorka vzdělávacího programu Varianty

Související články