Vietnamské hlasy pro Vietnamce? Sapa se rozhoduje jinak

Publikováno: 27. 5. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Vietnamské hlasy pro Vietnamce? Sapa se rozhoduje jinak
© Foto:

V eurovolbách v Česku kandiduje Cong Hung Nguyen, hlasy lidí z komunity však nemá jisté. Přesto je důležitým průkopníkem.

Praha – Jsou jednou z největších cizineckých komunit v Česku. Podle evidence ministerstva vnitra tu má 45 tisíc Vietnamců trvalý pobyt, což je řadí na druhé místo, hned za občany Ukrajiny.

Mnoho z nich žije v České republice více než deset let. Platí daně, drahé soukromé pojištění, jejich děti absolvují české školy. Participace Vietnamců v české politice a na veřejných záležitostech je však stále minimální.

Eurovolby, které v Česku startují v pátek, jsou výjimka - pozornost veřejnosti vzbudil kandidát ODS do Evropského parlamentu Cong Hung Nguyen, sedmadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické v Praze, jejž na kandidátku vybral místopředseda občanských demokratů Jan Zahradil.

To, že je Vietnamec, ale neznamená, že mu všichni voliči vietnamského původu dají svůj hlas.

"Vietnamští Češi"

Vysoká koncentrace občanů Vietnamské socialistické republiky v Česku má svůj původ v socialistické éře. Na základě mezinárodní dohody spřátelených zemí tehdejšího socialistického bloku sem od padesátých let začaly přijíždět stovky Vietnamců na studijní a pracovní pobyty. Mnoho z nich se po revoluci vrátilo, založilo rodinu a vlastní podnik.

Práce s pohostinství je jedno z neoblíbenějších vietnamských podnikání v Česku.

O plnohodnotné začlenění do společnosti ale stále více usiluje zejména druhá a třetí generace vietnamských migrantů.

Letos v lednu vstoupila v platnost novela zákona o státním občanství, umožňující generaci dvacátníků zažádat o české občanství, bez nutnosti zbavovat se toho vietnamského. Mohou tak získat další identifikační doklad, ale také možnost volného cestování do zemí mimo schengenský prostor - a hlavně možnost volit a být volen.

Autoři reportáže: Hana Pejřimovská, Magdaléna Daňková, Martin Kolafa

Reportáž byla publikována na zpravodajském serveru Aktuálně.cz. Celou si ji můžete přečíst na tomto odkazu.

 

 

Reportáž vznikla v rámci kurzu Mezinárodní migrace jako téma - kurz pro studenty (nejen) žurnalistiky, který je součástí projektu Face2face.

Projekt Face 2 Face je spolufinancován ze zdrojů Evropského integračního fondu Evropské komise.

 

Autor: Program migrace, Člověk v tísni