Vražda devíti pracovníků je dosud největší tragédií Člověka v tísni. Práce organizace v celé zemi je přerušena

Publikováno: 3. 6. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Vražda devíti pracovníků je dosud největší tragédií Člověka v tísni. Práce organizace v celé zemi je přerušena
© Foto:

Praha, Mazár-e Šaríf, 3. června 2015 - V noci na 2. června 2015 vnikli do kanceláře Člověka v tísni v odlehlém okrese Zaré v severoafghánské provincii Balch neznámí ozbrojenci, kteří postříleli devět pracovníků organizace. “Zahynulo pět členů týmu, který pracoval na programu rozvoje venkova, dva neozbrojení hlídači a dva řidiči najatí organizací,” řekl vedoucí mise Ross Hollister. “Mezi pěti zemřelými humanitárními pracovníky byli dva inženýři, dva komunitní pracovníci, včetně jedné ženy, a vedoucí okresního týmu. Útok přežili dva zaměstnanci, kterým se podařilo schovat v kancelářském komplexu, a útočníci je nenašli.” Do Afghánistánu odjel den po incidentu podpůrný tým Člověka v tísni včetně ředitele organizace Šimona Pánka. Rodiny obětí podpoří organizace uhrazením nutných výloh a finanční kompenzací.

Terénní kancelář, několik budov s kancelářskými místnostmi a ubytovnami, používal ČvT od roku 2004 a byla trvale obývaná. Útočníci do objektu vnikli kolem půl druhé ráno a většinu oběti na místě zastřelili. Organizace se o útoku dozvěděla od přeživších a okamžitě mobilizovala krizový tým. “Prioritou je minimalizovat ohrožení dalších zaměstnanců a postarat se o oběti, jejich rodiny a ty, kteří přežili,” říká Jan Mrkvička, ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni. Těla obětí byla předána pozůstalým příbuzným v Mazár-e Šarífu a v Zaré. Útok vyšetřuje policie a místní úřady. Zatím nejsou k dispozici žádné informace potvrzující identitu pachatelů. Afghánské úřady obviňují radikální hnutí Tálibán, k útoku se však prozatím nikdo nepřihlásil.  

Jedná se dosud o největší tragédii společnosti Člověk v tísni od jejího vzniku. Útoku nepředcházela žádná varování, výhružky či jiné signály, které by mohly indikovat vzrůstající hrozbu. ČvT pomáhá v okresu Zaré od roku 2002 stavbou škol, klinik, vodních mikroelektráren, zavlažovacích systémů či vrtáním studní. Tým organizace zde také zasahoval po povodních a sesuvech půdy. Za dobu svého působení si Člověk v tísni v oblasti získal důvěru místních obyvatel.

V kontextu pokračujícího ozbrojeného konfliktu v Afghánistánu byly cílené útoky na nevládní neziskové organizace spíše ojedinělé, humanitární pracovníci se však s jeho eskalací stále častěji stávají přímými cíli útoků, a Afghánistán tak pro ně představuje jednu z nejnebezpečnějších zemí. Podle organizace ACBAR, zastřešující práci nevládních organizací v Afghánistánu, od začátku roku 2015 zahynulo již 26 humanitárních pracovníků, dalších 17 bylo zraněno a 40 uneseno.

Člověk v tísni v současné chvíli vyhodnocuje hrozby pro své zaměstnance a zvažuje podobu svého dalšího působení v Zaré i v dalších oblastech Afghánistánu. Práce v celé zemi byla prozatím na týden přerušena. “Dokud nevyloučíme méně pravděpodobnou variantu, že se jednalo o cílený útok na naši organizaci, a hrozba se tedy vztahuje i na ostatní lokality a zaměstnance, činnost nebudeme obnovovat,” říká Jan Mrkvička. “V samotném Zaré, kde k útoku došlo, nezačneme znovu pracovat, dokud nebude zaručena bezpečnost našich pracovníků,” dodává.

Brutalitu útoku odsoudila řada organizací, včetně OSN, EU, afghánského prezidenta Ashrafa Gháního a desítek nevládních organizací působících v Afghánistánu. Zvláštní vyslanec Evropské unie pro Afghánistán, spolu s mnoha dalšími, vyjádřil soustrast rodinám obětí a ocenil přínosnou práci Člověka v tísni v zemi.

Více o programu, na kterém pracovali zabití kolegové, se dozvíte zde v kapitole Rozvoj vesnické infrastruktury.

 

Pro další informace kontaktujte:

Tomáš Urban, mediální koordinátor

777 787 943

Autor: