Vycházejí rozhovory Davida Klimeše se Šimonem Pánkem „Aby dobro neškodilo“

Publikováno: 4. 12. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Vycházejí rozhovory Davida Klimeše se Šimonem Pánkem „Aby dobro neškodilo“
© Foto:

Kniha vychází téměř přesně v den 20. výročí od Daytonské konference, která znamenala konec konfliktu v Bosně a Hercegovině. Vzpomínky Šimona Pánka na tuto dobu jsou jedním ze stěžejních témat knihy. Ale nikoliv jediným. Začalo to kdysi pomocí pro Arménii postiženou zemětřesením, přes balkánský konflikt až po pomoc v dnešní Sýrii. Šimon Pánek se na té dlouhé cestě stal ředitelem organizace Člověk v tísni a zároveň synonymem humanitární pomoci.

Jak poznamenává David Klimeš v úvodu, první kapitola má hned Pánky tři. „Jeden je jednadvacetiletý student pomáhající Arménii. Druhý před třicítkou pomáhá obnovovat rozstřílenou Bosnu. A třetí je sedmačtyřicetiletý lídr velké neziskovky, který přemýšlí, kde je smysluplné riziko, aby dál spolupracovníci pomáhali sto padesáti tisícům rodin ve zcela rozvrácené Sýrii.“

Rozhovor se věnuje i postupné profesionalizaci Člověka v tísni, který je aktivní v pomoci ve 25 zemích, ale pomáhal i při povodních v České republice nebo při terénní sociální práci pro Romy na severu Čech. Po zkušenosti z etiopské pomoci nejchudším ženám, aby se postavily na vlastní nohy, Šimon Pánek řekl: „Podpora lidí zezdola je něco úžasného. A v tom je podle mě i budoucnost rozvojových organizací. Než podporovat několik salónních nevládních organizací, tak je často lepší onen běh na dlouhou trať v podobě aktivizace občanů a občanské společnosti.“

V jednotlivých kapitolách dojde na osobní otázky, téma uprchlické krize i obligátní dotaz, zda bude Pánek kandidovat na prezidenta. Jako celek představuje unikátní svědectví nejen o době a zrání jedné osobnosti, ale také o způsobu pomoci a jak řídit neziskovou organizaci se všemi pokusy a omyly. Má jasno v jednom – není dobroděj. „Past spočívá v přesvědčení, že když dělám dobro a nezištně pomáhám, musí to být automaticky v pořádku. Schopnost reflexe, zda ta pomoc skutečně pomáhá, přitom může následně dramaticky klesat. Ono dobrodějství a přesvědčení o hodnotě vlastní pomoci jsou prostě silné.“

Knihu vydává Nakladatelství Portál, její představení veřejnosti a médiím se koná v pondělí 7. 12. 2015 v 17.30 hod. v Divadle Metro (Palác Metro), Národní 961/25, 110 00 Praha 1. Křtu knihy a besedy nad ní se zúčastní Šimon Pánek, David Klimeš a autor doslovu Jaromír Štětina. Následovat bude od 20.00 divadelní představení Pojďme na kafe – příběh dvou vojáků z opačných stran chorvatsko-bosňácké fronty.

Autor: Nakladatelství Portál