Vychází nové číslo časopisu Rozvojovka: Umění a rozvoj
Publikováno: 28. 5. 2013 Doba čtení: 2 minutyUmění – tohle téma na první pohled mnoho společného s rozvojem chudých zemí nemá. Opak je ale pravdou. Právě proto jsme na téma Umění a rozvoj vydali nové číslo časopisu Rozvojovka.
Na lokální úrovni pomáhá lidem uživit se. Malíři z Tanzánie lákají turisty na svá unikátní díla. Největší sochařská komunita světa ze Zimbabwe zase obchoduje s ručně tesanými kamennými skvosty. Talentovaní hudebníci z venezuelských slumu se díky propracovanému systému začleňování chudých dětí do orchestrů dostávají do koncertních sálů celého světa. Na té vyšší úrovni může umění výrazně přispívat do státního rozpočtu – jako třeba filmový průmysl v Nigérii. Zaměstnává přes milion lidí a vyprodukuje asi 1000 snímků ročně.
Umělecké počiny ovšem mohou také vzdělávat a šířit osvětu. Vedle filmu to dokáže i fotografie. Díky fotografickým kurzům chudí kluci z Nairobi přemýšleli více o problémech kolem sebe. Svahilský hip-hop je v Tanzánii tolik oblíbený, že dokáže lidi přesvědčovat o nebezpečí nákazy HIV/AIDS a dalších aktuálních tématech. Hip-hop ale může být dobrý sluha a zlý pán. Zaplacené kampaně slavných hudebníků pomohly ke zvolení současnému tanzánskému prezidentovi.
A pak je tu ještě jedna důležitá rovina. Umění reprezentuje danou zemi a spoluvytváří její image. Vedle fotografií hladových dětí si Guineu můžeme spojit s africkým tancem a bubnováním, které tu stále žije v ulicích. Etiopie může nabídnout tradičně tkané bavlněné látky. Využívají je slavní návrháři, kteří předvádí své modely na molech po celém světě. Umění tedy může bourat stereotypy a otevírat nové možnosti – například v oblasti zahraničních investic a obchodu.