Výstava o beztrestném násilí na severním Kavkaze připomíná výročí vraždy novinářky Anny Politkovské

Publikováno: 2. 10. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Výstava o beztrestném násilí na severním Kavkaze připomíná výročí vraždy novinářky Anny Politkovské
© Foto:

Praha, 2. října 2014 – V úterý 7.října uplyne osm let od zavraždění ruské investigativní novinářky Anny Politkovské, která se věnovala situaci v Čečensku a ostře kritizovala režim v Rusku. Člověk v tísni toto výročí připomene výstavou „Příběhy bez konce. Beztrestné násilí na severním Kavkaze“. Více najdete na stránkách kampaně: www.bezkonce.com

Vernisáž se uskuteční v úterý 7. října 2014 ve foyer Nové scény Národního divadla v Praze od 16:30 do 18:00.

Výstava ve dvanácti komiksech představí osudy lidí, kteří se na severním Kavkaze stali obětmi úřední svévole, mučení nebo neosvětlených únosů.  Mezi nimi je například příběh obhájkyně lidských práv Natálie Estěmirovová, ta byla podle svědků unesena 15. července 2009 poblíž svého domu v Grozném, nebo Magomeda Jevlojeva, majitele opozičního webu Ingushetiya.ru, jehož smrt, stejně jako smrt Anny Politkovské,  mnozí považují za další v řadě nejasných úmrtí nepohodlných nezávislých novinářů v Rusku. Další případy se týkají vesměs obyčejných lidí a vytváří barvitý obraz toho, co se na severním Kavkaze dosud odehrává.

„Na rozdíl od dřívějších dob je dnes pro místní obhájce lidských práv, kteří se snaží i v těžkých podmínkách hledat spravedlnost, daleko složitější k problematice severního Kavkazu přitáhnout mezinárodní pozornost. A právě touto výstavou bychom rádi přispěli k jejich snažení,“ říká Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni.

Výstavu uvede Rostislav Valvoda z Centrum pro demokracii a lidská práva Člověka v tísni, Irina Lagunina a Murtazali Dugričilov z Rádia Svobodná Evropa. Výstava bude na Nové scéně přístupná do 18.10., pak poputuje dál.Anna Politkovská byla investigativní ruská novinářka, která ostře kritizovala současný režim v Rusku a 7. října 2006 byla zavražděna. Její vražda vyvolala po celém světě vlnu solidarity s ruskými novináři a aktivisty. Politkovskou si připomínají každoročně lidé v Rusku i po celém světě, v Česku probíhají vzpomínkové akce od roku 2007. V roce 2011 město Karlovy Vary pojmenovalo po zavražděné novinářce park v centru města. Její případ odráží těžké podmínky práce novinářů a aktivistů v Rusku.

 

Pro další informace kontaktujte:

Rostislav Valvoda, Centrum pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni

tel.: 608 527 312; mail: rostislav.valvoda@clovekvtisni.cz

 

Anna Stěpanovna Politkovská (roz. Mazepová) 
30. 8. 1958 – 7. 10. 2006. Narodila se v New Yorku v rodině sovětských (ukrajinských) diplomatů při OSN, vystudovala Moskevskou státní univerzitu (diplomovou práci věnovala poezii Mariny Cvetajevové). Žurnalistické práci se začala věnovat v období relativního uvolňování poměrů v Sovětském svazu (tzv. perestrojky). Kolem roku 2000 nastoupila do novin Novaja gazeta a krátce na to pro ně začala psát o znovuobnoveném konfliktu v Čečensku. Celosvětovou pozornost si získalo její odvážné reportování z válečné zóny, zvláště to, jak válka dopadala na obyčejné lidi. Kromě stovek článků je autorkou několika knih, jako například Ruský deník či Putinovo Rusko, které jsou přesnou analýzou poměrů v Rusku.  

 

Autor: AP