Vašík narušoval veškerou činnost v předškolním klubu. Jeho chování mělo jednu konkrétní příčinu

Publikováno: 19. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Vašík narušoval veškerou činnost v předškolním klubu. Jeho chování mělo jednu konkrétní příčinu
© archiv pracoviště

Vašík k nám chodil pouze pár měsíců. Když ho přišla maminka zapsat, popisovala ho jako problematického, velmi živého a nezvladatelného chlapce. Ale nakonec se ukázalo, že jeho chování má velmi konkrétní příčiny.

Vašík byl z počátku nejspíš trochu stydlivý a potřeboval čas na rozkoukání. V pozdější době začal vyžadovat velmi individuální přístup a bohužel ani ten nevedl k jeho zklidnění. Vašík se v klubu rád předváděl, chtěl být středem pozornosti. Nebýval smutný, naopak v každé situaci měl široký úsměv, i ve chvíli, kdy ostatním se už jeho chování nelíbilo. Vašík byl agresivní k dětem, k dospělým, i k rodičům. Doma ničil věci, křičel, neposlouchal žádný z maminčiných pokynů. V klubu jsme pozorovaly, že Vašíkovo chování se také mění podle toho, jaká situace je zrovna v domácím prostředí. Mamince jsme doporučovaly, ať se poradí s praktickým lékařem, zda by neměl Vaška prohlédnout nějaký odborník.

Maminku jsme tedy požádaly, aby Vaška objednala k dětské psychiatričce, že by bylo potřeba ho vyšetřit, abychom věděly, jak s ním dále pracovat.

Přišla chvíle, kdy matka zůstala s Vašíkem sama bez otce a situace se zvládáním Vaška v klubu i doma, se ze dne na den ještě zhoršovala. Tou dobou už Vašek narušoval absolutně každou řízenou činnost. Svými provokacemi, křikem, schováváním pomůcek, házením věcí atd. Zkrátka na sebe upozorňoval stále víc a víc. Ať už ale pozornost měl, nebo neměl, spokojený nikdy nebyl. Maminku jsme tedy požádaly, aby Vaška objednala k dětské psychiatričce, že by bylo potřeba ho vyšetřit, abychom věděly, jak s ním dále pracovat. Do té doby jsme mamince nabídly docházku do klubu pouze v omezeném režimu, na hodinku denně, než začne řízená činnost, aby nepřicházely zkrátka ostatní děti, které Vaškovými výkyvy dost trpěly. Některým to zpočátku přišlo i legrační, a dokonce se snažily ho napodobovat. Později se ho ale i bály.

Vašek dostane potřebnou péči

Maminka Vaška se urazila, že pokud Vaška v klubu nechceme na celý den jako do teď, už tedy chodit nebude vůbec. K lékaři ho ale objednala. Vašek se k nám do klubu už nevrátil, protože dětský psychiatr doporučil neustálý dohled. Vašík má psychiatrickou poruchu a rozhodně by měl docházet do třídy se speciálními vzdělávacími potřebami, ideálně s asistentem.

Přestože dnes už Vaška nevídáme, protože maminka s námi ukončila spolupráci, jsem ráda, že díky naší důslednosti zjistila, kde přesně je problém a svého syna zapsala do mateřské školy na doporučení odborníka.

Ne všechny příběhy končí podle našich představ. Vašek však dostane potřebnou péči, v mateřské škole s ním budou pracovat speciální pedagožky, aby se rozvíjel a nepotýkal se neustále s neúspěchem a nálepkou zlobivce.

Autor: Iva Gabrielová, pracovnice předškolního klubu

Související články