Život „na růžovo“?

Publikováno: 4. 6. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Život „na růžovo“?
© Foto:

Poslední dobou často slýchám od lidí, že by chtěli být v evidenci Úřadu práce a pobírat sociální dávky. A proč? Domnívají se, že lidé závislí na sociálních dávkách mají větší příjmy a žije se jim lépe. Ale vědí opravdu, jaký je život v chudobě? V naší práci se denně setkávám s rozličnými lidskými příběhy.  S lidmi, kteří mají potíže, s kterými si neumí poradit sami, spolupracuji, poskytuji jim podporu a pomoc v oblastech, v kterých se nevyznají, provázím je situacemi, s kterými si ne zcela vědí rady, pomáhám jim vyřizovat vše, na co mají nárok a upozorňuji je na úskalí, které jim život, povinnosti a spletivo úřadů může klást. Někdy se ale dostanu k lidem až ve chvíli, kdy si již sami prošli dlouhou trnitou cestou.

Představte si, že jste se narodili jako dívka v chudé rodině. Do školky jste nechodili. Vyšli jste z osmé třídy, na učňák jste sice nastoupili, ale nikdy jste ho nedodělali. Tehdy to byla otrava a rodičům to bylo stejně jedno.

V patnácti jste chodili ven s partou a našli si kluka, kterého jste hrozně milovali. Pak jste ale zjistili, že se s Vámi něco děje - jste těhotná, už je pozdě, nedá se s tím nic dělat. Kluk od Vás za chvíli utekl a vy začala bydlet s rodiči. Jste nezletilá, takže dítě je svěřeno do péče Vaší matce. Po porodu prvních devět měsíců pobíráte na dítě 7 600 Kč rodičovský příspěvek a 500 Kč přídavek na dítě. Ale rodičovský příspěvek je započítáván do příjmu rodiny, takže vaši rodiče dostanou o to méně na dávkách hmotné nouze.

                Po čase zjistíte, že byste se chtěli postavit na vlastní nohy, najít si vlastní bydlení, ale musíte počkat, než Vám bude osmnáct. Když už to nastane, chcete jít s dítětem do pěkného bytu mimo lokalitu. Začnete tedy hledat pronájem, projdete inzeráty v novinách. Všude chtějí kauci ve výši několika měsíčních nájmů. Kde ale máte vzít peníze? Žádné nemáte. Nakonec šťastně narazíte na inzerát, kde majitel bytu kauci nechce. Telefonicky ho kontaktujete. Vysvětlíte mu, že jste sami s dítětem. Poté se zeptá, jestli jste Romka. Co dělat? Řeknete, že ano. Odpovídá Vám, ať se nezlobíte, ale že vám byt nepronajme. Zjistíte, že tudy asi cesta nepovede a začnete se ptát známých, zda neznají nějakého majitele, který by Vám pronajal byt bez kauce. Někdo někoho zná. Není to nic moc. Garsonka, která potřebuje „pár oprav“. Majitel sice kauci nechce, nicméně nájem je vysoký, jinou možnost však nemáte. A protože u rodičů už být nemůžete, nastěhujete se do bytu, který je podle nájemní smlouvy 1. kategorie, ve skutečnosti asi 3. kategorie. Ale mlčíte, protože nechcete skončit na ulici. S nájemní smlouvou jdete na úřad práce žádat o dávky hmotné nouze. Zjistíte, že je nedostanete, protože jste stále společně posuzováni s rodiči, u kterých jste bydleli. Pracovnice vám oznámí, že Vás z okruhu společně posuzovaných osob nevyloučí, musí Vás živit rodiče, mají přece vyživovací povinnost.  Majitel na vás tlačí se zaplacením nájmu, na který nemáte a tak se ocitáte na ulici a vracíte se zpět k rodičům.

Časem si najdete partnera, který se Vám zdá jako ten pravý, znovu otěhotníte. Společné bydlení s rodiči nedělá dobrotu a tak začínáte opět hledat vlastní byt. Partner má dost známých a tak se po čase stěhujete do bytu 1+1. I když je sociální zařízení na chodbě společné pro více bytů a nájemné neúměrné kvalitě bytu, jste šťastní, že bydlíte „ve svém“. I se „sociálkou“ to jde tentokrát lépe, protože už nejste sama s dítětem. Říkáte si, že dvě děti jsou až dost. Nechcete, aby vaše děti zažívaly to stejné, co jste zažívala vy jakožto nejstarší ze sedmi dětí. Antikoncepce stojí peníze, kterých vám moc nezbývá, takže si ji radši nepořídíte. Jak jde čas, čekáte páté dítě. A máte pocit, že to již nezvládnete. Ale co na to řekne Váš partner? Pravděpodobně nebude s přerušením těhotenství souhlasit. A i kdyby souhlasil, 5 000 Kč na potrat stejně nemáte. Porodíte tedy páté dítě. Další dávky co dostanete na rodičovském příspěvku, to vám odečtou na hmotné nouzi. Ano, dostanete přídavky na dítě 500 Kč. Myslíte, že to bude stačit na výdaje na dítě? Po zaplacení nájemného a ostatních výdajů vám moc peněz pro uživení sedmičlenné rodiny nezbude. Váš partner se snaží najít práci, ale když ji sežene, má tak malý plat, že se rodinný rozpočet nijak nezlepší.

Opravdu byste chtěli měnit?

Autor: Romana Smetanová, terénní sociální pracovnice