Život na ubytovně: První krok jsme udělali, teď se Učíme společně

Publikováno: 1. 8. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Život na ubytovně: První krok jsme udělali, teď se Učíme společně
© ČvT archiv

Život na ubytovně není nic, po čem by někdo z nás toužil. V místnosti o pár metrech čtverečních, se sdíleným sociálním zařízením i kuchyňkou, platí lidé někdy i vyšší nájem, než za menší pronajatý byt. 

Díky takto vysokým nákladům často není šance našetřit si na kauci, která je k pronajmutí bytu nutná.  „A tím se pomyslný kruh uzavírá. Ubytovny přitom mají sloužit pouze jako dočasné řešení, nikoliv trvalé. Bohužel tomu tak často není,“ říká Barbora Musilová, koordinátorka služeb.

V Chomutově je ubytoven hned deset. Proč je jich potřeba takové množství? Jednoduše proto, že zde často naleznou útočiště lidé, kteří by jinak pravděpodobně zůstali na ulici. „Z našeho průzkumu na jedné z ubytoven, kde je ubytovaných okolo 120-ti osob, vyšlo najevo, že lidé zde žijí v průměru 3 roky. Rekord drží osoba, která ubytovnu využívá již deset let,“ pokračuje Barbora Musilová. Na ubytovnách žijí jak jednotlivci různého věku, tak i rodiny s dětmi. Někde velmi početné rodiny.

„Protože prostředí ubytovny nebývá příliš uzpůsobeno pro život s dětmi, rozhodli jsme se, že pro ně něco uděláme. Již v loňském roce se nám podařil ve spolupráci s majitelem na ubytovně Tovární zrealizovat projekt První krok, letos jsme navázali projektem Učíme se společně,“ přibližuje dále Barbora Musilová. Díky tomu vznikla na ubytovně místnost, kam se děti mohou chodit učit a dále se vzdělávat během volnočasových aktivit. Ve čtenářském koutku si půjčují domu knihy, které je zajímají. Probíhá zde také několikrát týdně doučování.

Za dětmi přicházejí pracovnice, které se jim odpoledne věnují. Vypracují si domácí úkoly a zábavnou formou trénují to, co je zrovna potřeba. O prázdninách mohou děti využívat venkovní klubovnu, kterou pro ně majitel ubytovny připravil.  „My jsme ji ve spolupráci s dětmi a jejich rodiči vyzdobili a vybavili židlemi, stoličky a různým sportovním náčiním,“ říká Barbora Musilová. Nechybí ani několik pískovišť pro nejmenší. Každé páteční dopoledne patří právě jim. Zvykají si na to, být bez maminek s našimi pracovnicemi. Tvoří, hrají si a připravují se na přechod do mateřské školy. Všichni ostatní obyvatelé mohou kdykoliv naše pracovníky a pracovnice kontaktovat a využít poradenství, nebo jakoukoliv jinou službu, kterou naše pobočka poskytuje. Do pátečního miniklubu rodiče vodí aktuálně osm dětí a na doučování dochází sedm dětí. 

Pokud by vás zajímalo více informací o tomto projektu, můžete kontaktovat pracovnici Danu Slámovou na e-mailu: dana.slamova@clovekvtisni.cz

Autor: Dana Slámová, Pracovnice vzdělávacích a volnočasových aktivit

Související články