Známe vítěze sedmého ročníku studentské komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět

Publikováno: 21. 11. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Známe vítěze sedmého ročníku studentské komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět
© Tomáš Princ

Problém šikany, mezinárodní konflikty nebo šetrná spotřeba - to je jen několik z řady témat, které žáci základních a středních škol zpracovali v komiksech zaslaných do sedmého ročníku soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Tématem letošního ročníku bylo Soutěž nebo spolupráce? Vítězné komiksy vybrala odborná porota v čele s výtvarníkem Karlem Jeriem. Slavnostní vyhlášení vítězů a vernisáž výstavy nejlepších komiksů proběhla dnes v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze.

„Studenti ve svých příbězích ztvárnili, jak mohou spolupracovat jednotlivci, školní třídy či komunity. Setkat se v nich můžeme také s hrdiny a hrdinkami ze světa zvířat. Některé komiksy nás zavedou do kouzelných světů: například do království barev, které stojí před zvolením nové panovnice či panovníka či do Země Čtverců a Trojúhelníků, kde se rozpoutal konflikt mezi jedním a druhým klanem,“ říká Kateřina Sequensová, koordinátorka komiksové soutěže ze vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni, který soutěže pořádá.

V kategorii 1. stupeň základních škol zvítězily komiksy Zpátky ke kořenům od Mariany a Sáry Svobodové ze Svobodné základní školy v Jablonci nad Nisou a Bohouš a Dáša jdou na houby od kolektivu 12 autorů ze Základní umělecké školy na Praze 6. V kategorii 2. stupeň základních škol vyhrály komiksy V Zemi čtverců a trojúhelníků od Jiřího Pinkase z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi a Školní výtvarná soutěž od Adriany Francové z pražské Základní školy Jeremenkova. V kategorii střední školy zvítězily komiksy Mám málo peněz od Marie Račákové ze Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově a Zamysli se od Kristýny Štípkové a Ludmily Staňkové ze SOŠ pedagogické a Gymnázia na Praze 6.

V hlasování veřejnosti vyhrál komiks Velká a malá panda od Elišky Kalašové ze Základní školy Povážská ve Strakonicích, který získal 2047 hlasů. Komiksy umístěné na webu respektneboli.eu obdržely celkem 11 215 hlasů.

Do soutěže bylo letos přihlášeno 309 komiksů, 47 od žáků prvního stupně, 209 od žáků druhého stupně základních škol a 53 od studentů středních škol. Celkem se zapojilo 565 žáků a studentů a 60 vyučujících z 58 škol.

Výstava, na níž je k vidění 57 nejzdařilejších komiksů ze studentské soutěže, bude otevřena do 30. listopadu v Galerii ve věži na Novoměstské radnici (Karlovo náměstí 1/23, Praha 2). Další informace o výstavě najdete zde.

Autor: Varianty

Související články