Ztracená identita

Publikováno: 7. 3. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Ztracená identita
© Foto: ČvT archiv

Když člověk ztratí všechny doklady a to včetně rodného listu, dostane se do velmi nepříjemné situace. Jde si udělat nové a zjistí, že k vyřízení potřebujete další doklad, aby na úřadě věděli, že on je opravdu on. Doklad ale nemá a tak se dostane do začarovaného kruhu jako moje klientka Klára -  pokud se tedy nenajde někdo ochotný pomoci. 

Před nedávnem opustila dětský domov, se svojí rodinou nebyla nikdy v kontaktu a neměla kam jít. Bydlela po kamarádech, často se stěhovala a nakonec se usadila u známých v Předlicích - tak jsme se tu společně poprvé setkaly na začátku února.

Klientka za mnou přišla s tím, jestli bych jí nepomohla sehnat lékaře, protože je těhotná a žádného zatím nemá.  Z počátku to vypadalo jako jednoduchý rychlý úkol – obvoláme pár lékařů a budeme doufat, že nám někdo vyjde vstříc. Naneštěstí jsme ale ještě předtím narazily na to, že slečna Klára nemá vůbec žádné doklady, kartičku pojištěnce a ani rodný list. Během stěhování všechno poztrácela a zatím se ještě nedostala do situace, kdy by je nutně potřebovala.

Zaměřily jsme se tedy nejdříve na získání rodného listu, abychom pak mohly společně řešit další věci, které je nezbytné zařídit před porodem - doklady, lékař, bydlení, rodičovský příspěvek či zdravotní pojištění. Tady jsme ale na matrice v klientčině rodném městě narazily na překážku. Rodný list jí nevydají ani nepošlou, protože se nemá jak prokázat a nemá ani žádného příbuzného, který by ho mohl vyzvednout. Úřednice nám řekla, že jediná možnost je, že si pro něj klientka zajede osobně a nechá se k tomu ještě ztotožnit na jiném úřadě. To je ovšem vzhledem k pokročilému těhotenství, vzdálenosti a nedostatku peněz na cestu téměř nemožné, ale jiná možnost prý není. Bez rodného listu ovšem nemůžeme dál řešit vůbec nic.

Když jsme se s Klárou viděly za několik dní znovu, byla už téměř přesvědčená, že svou situaci nevyřeší a nestihne vše zařídit. Rozhodly jsme se však, že zkusíme na matriku zavolat ještě jednou a zjistíme víc. Telefon nám tentokrát zvedla jiná úřednice, které jsme znovu popsaly klientčin příběh a ta nám hned poradila jak situaci vyřešit. Rodný list pošle na úřad do Ústí a zde už pak záleží na ochotě úředníků, jestli klientku ztotožní a rodný list jí předají. Zkusily jsme to tedy a klientka měla se svou žádostí úspěch. Teď už bude jenom čekat, až si ho bude moci vyzvednout a pak už snad nebude problém zařídit vše, co je potřeba.

Autor: Hana Balážová, terénní pracovnice

Související články