15 let po beslanské události: Úsilí dovolat se spravedlnosti stále pokračuje

Publikováno: 2. 9. 2019 Doba čtení: 2 minuty
15 let po beslanské události: Úsilí dovolat se spravedlnosti stále pokračuje
© Foto: Ivana Skálová

Letos si pozůstalí a jejich rodiny připomínají 15. výročí beslanského školního masakru – jedné z nejhorších tragédií v moderních dějinách Ruska, jež se odehrála mezi 1. a 3. zářím 2004. Teroristický útok a následná neúspěšná záchranná operace ruských bezpečnostních složek usmrtily 334 lidí, z toho 186 byly děti. Zatímco dle oficiálního vyšetřování nesou odpovědnost za smrt obětí pouze teroristé, přeživší obviňují i ruskou vládu a slibují, že budou pokračovat v boji za pravdu.

Vzhledem ke kontraproduktivnímu charakteru oficiálního vyšetřování události, spojili někteří svědci a rodiny beslanských obětí své síly a založili nevládní organizaci Hlas Beslanu“. Pustili se do vlastního vyšetřování a uspořádali řadu veřejných akcí, aby přitáhli místní i mezinárodní pozornost na utajování pravdy o beslanských událostech a upozornili na všeobecný problém beztrestnosti v Rusku.

V roce 2017 vyhrály rodiny beslanských obětí u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) žalobu Tagayeva a ostatní proti Rusku. V tomto řízení odhalilo ESLP mnohonásobné porušení práva na život a usoudilo, že ruský stát selhal v přijetí preventivního opatření proti teroristickému útoku na školu v roce 2004 a že smrt některých obětí způsobilo neoprávněné a nepřiměřené použití síly v průběhu záchranné operace. 

I přes významný úspěch nebyla výhra ve Štrasburku dostatečnou satisfakcí. Rusko sice zaplatilo finanční kompenzaci přidělenou Evropským soudem pro lidská práva, ovšem druhou část rozhodnutí ESLP – zahájit spravedlivé vyšetřování útoku i následné neúspěšné mise na záchranu rukojmích – nadále odmítá.

„Hlas Beslanu“ po celou dobu vyžaduje, aby ruská vláda přijala odpovědnost a čelila důsledkům svého jednání, které zapříčinilo smrt stovek obětí. Od chvíle, kdy se do události zapojili, čelili aktivisté různým formám pronásledování, výhružkám a obtěžování ze strany úřadů, což trvá do dneška.

Člověk v tísni je vážně znepokojen s utlačováním, které aktivisté Hlasu Beslanu zažívají. Rádi bychom vyjádřili podporu těm mimořádným lidem, kteří, přestože sami traumatizovaní, našli tu kuráž usilovat o pravdu v tak represivním prostředí, postavit se ruské vládě a vyžadovat spravedlnost a odpovědné jednání.

NEUMLČENÉ HLASY BESLANU

Pro více informací ohledně beslanského případu vám doporučujeme nový dokumentární film českého režiséra Tomáše Polenského a scénáristky Ivany Skálové, Neumlčené hlasy Beslanu. Film představuje výpovědi očitých svědků, požadavky přeživších na spravedlivou investigaci a fakta vrhající nové světlo na události z roku 2004, které ruská vláda nadále popírá a umlčuje. Dokument byl letos promítnut na našem mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět v Praze, regionech i Bruselu. Celý film v ruštině s anglickými nebo českými titulky je k dispozici na webové stránce www.unsilencedvoices.info.


Autor: PIN