Active Citizens se zaměřili na plast

Publikováno: 2. 8. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Active Citizens se zaměřili na plast
© Foto: ČvT archiv

V červnové sobotní odpoledne se návštěvníkům pražského parku Portheimka naskytlo překvapení. V části parku mohli sledovat neobvyklý program – parta mladých lidí se nepoflakovala na lavičce, což by se v tomto parku mohlo zdát normálním, ale pobíhala okolo stroje na recyklaci plastu. Návštěvníci tak mohli nahlédnout, jak se z domácího plastového odpadu může jednoduše stát plastová drť, kterou lze přetavit v libovolný produkt – stačí si udělat formu. Ten den se v Portheimce vyráběla plastová káča na několik způsobů, vystavoval se ale i se penny board nebo květináče vyrobené stejným způsobem.

Rozruch přilákal zejména rodiny s dětmi, které se v parku rozhodly strávit část slunného dne. Děti se projížděly ve šlapacím autíčku vyrobeném z kontejneru na plast, ale soustředily se zejména okolo plastové dílny, která probíhala pod vedením umělkyně Nicole Taubinger. Vyráběly si náhrdelníky z plastových víček a cokoliv jiného je napadlo, zatímco dospělí se nedrželi zpátky a tvořili složitější díla. V prostorech Galerie Portheimka probíhalo promítání krátkých filmů, mimo jiné o znečištění oceánů plasty a recyklaci.

Proč?

Tato akce, kterou organizátoři nazvali Plastový Anděl, byla výstupem kurzu Active Citizens. V jeho rámci se každý týden po dobu půl roku scházela rozmanitá skupina studentů a studentek středních škol. Zprvu se navzájem poznávali a bavili se o svém okolí, o komunitě, ve které se pohybují a třeba i o tom, jaké v ní mají místo. Poté se přesunuli k praktické části – vydali se dělat průzkum do ulic, kde se dotazovali obyvatel Prahy 5 i lidí, kteří zde pracují nebo se na Smíchově často vyskytují. Ptali se jich, co se jim v jejich okolí líbí a co by naopak rádi změnili. Z výsledků průzkumu jim vyplynulo, že obyvatelé stojí o více komunitních akcí, a tak vznikl Plastový Anděl. Cílem akce bylo pomoci propojit komunitu okolo parku Portheimka a rozšířit povědomí o neobvyklých možnostech recyklace plastu. Při její organizaci si studenti vyzkoušeli komunikaci s úřadem, shánění finanční prostředků a osvojili si další praktické dovednosti spojené s organizací akce ve veřejném prostoru.

Kurz Active Citizens

Kurz probíhal na pražské pobočce Programů sociální integrace společnosti Člověk v tísni, o.p.s. jako jedna z aktivit projektu OP PPR – Člověk mezi lidmi. Ve školním roce 2017/18 bude kurz probíhat znovu. Pokud byste se rádi zapojili nebo máte nějaké dotazy, můžete nás kontaktovat na adam.siroky@clovekvtisni.cz.



Autor: Adam Široký, koordinátor volnočasových aktivit