Akce Naše posvícení: Lokální jídlo a dokumentární filmy v každém kraji

Publikováno: 15. 10. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Akce Naše posvícení: Lokální jídlo a dokumentární filmy v každém kraji
© Foto:

Přes 200 organizací ze všech krajů České republiky - 172 základních, středních, odborných i vysokých škol, 26 restaurací a jídelen a 4 další instituce - se zapojilo do akce společnosti Člověk v tísni Naše posvícení. Ve středu 16. října budou zákazníkům, klientům a studentům podávat alespoň jedno jídlo z denního menu uvařené z lokálních surovin a/nebo promítat tematické dokumentární filmy.

OSN totiž 16. října pravidelně vyhlašuje za Světový den výživy a akce Naše posvícení chce právě v tento den upozornit na problematiku hladu ve světě, kterým trpí téměř miliarda lidí.

V každém přihlášeném místě budou k dispozici informační materiály (prostírání, plakáty, letáky, publikace) a v některých městech se budou konat další doprovodné akce (debaty s odborníky, zahradní slavnosti, výtvarné aktivity apod.) “Překvapily nás nápady, s jakými jednotlivé organizace přicházejí. Například v jedné ze škol budou z místních surovin vařit sami žáci, v jiné dostali rodiče za úkol připravit pro děti svačiny z místních zdrojů. Studenti navštíví farmáře v regionu nebo uspořádají filmový maraton. Do akce se podle odhadů zapojí celkem přes 30 tisíc lidí. Naším cílem je především vyvolat debatu k tématu,” říká Hana Krejsová, koordinátorka kampaně Food Right Now - Postavme se hladu.

Kromě osvětových aktivit ale k řešení hladu ve světě přispěje i konzumace lokálních potravin přímo z okolí, kde žijeme. V rozvojových zemích, kam mnohé nadnárodní firmy soustředí svou produkci, se tak šetří zdroje vody a půdy, které pak mohou využít nejchudší obyvatelé světa. Lokální potraviny jsou také kvalitnější, jejich distribuce je méně energeticky náročná, šetrnější k životnímu prostředí. “Výhoda místních potravin je hlavně ta, že se nemusíme bát, zda neměla výroba našeho pokrmu negativní dopady na chudé země,” dodává Hana Krejsová.

Akci Naše posvícení mimo jiné podpořil i gurmet Pavel Maurer, zakladatel restauračního žebříčku Grand Restaurant a pořadatel Prague Food Festivalu.

SEZNAM ZAPOJENÝCH RESTAURACÍ A ŠKOL NAJDETE ZDE.

----------------------------------------------------

Kontakt:

Tereza Hronová, mediální koordinátorka Rozvojovky (tereza.hronova@clovekvtisni.cz, 731 129 553)

Hana Krejsová, koordinátorka kampaně Food Right Now (hana.krejsova@clovekvtisni.cz, 778 400 769)

Nabízíme zdarma ilustrační videa a fotografie. Zprostředkujeme případně kontakty s organizacemi a školami v jednotlivých krajích.

Informace o globálním problému hladu uvádíme na www.rozvojovka.cz. Nejnovější statistiky a srovnání přináší Globální index hladu (GHI), který společnost Člověk v tísni spolu s partnery publikovala 14. října. Více se dozvíte na prezentaci GHI na České zemědělské univerzitě v Praze (16.10. ve 13:00). Souhrn o GHI je ke stažení zde.

--------------------------------------------------

Akci Naše posvícení pořádá:

Rozvojovka – informační oddělení ČvT, které se zaměřuje na globální problémy a rozvojovou spolupráci (www.rozvojovka.cz)

Jeden svět na školách – vzdělávací program ČvT. Prostřednictvím www.jsns.cz přináší on-line do škol dokumentární filmy a výukové materiály. Součástí programu jsou i studentské filmové kluby.

Varianty – vzdělávací program ČvT. Nabízí pedagogům informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního a globálního rozvojového vzdělávání. (www.varianty.cz)

Promítej i ty! – je alternativním způsobem bezplatné distribuce lidskoprávních dokumentárních filmů festivalu Jeden svět. (www.promitejity.cz)

Autor: