Bahij z Afghánistánu díky svépomocné skupině začal podnikat. Z výdělku může platit dětem školu

Publikováno: 8. 6. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Bahij z Afghánistánu díky svépomocné skupině začal podnikat. Z výdělku může platit dětem školu
© Foto: People in Need

Bahij z Afghánistánu neměl lehký život. Nedokázal si v provincii Nangarhar na východě země najít práci a uživit sedmičlennou rodinu. Pak se ale připojil do svépomocné skupiny, kterou založil Člověk v tísni, a jeho život se úplně změnil.

„Měl plno problémů. Neměl jsem práci, peníze a byl jsem z toho v depresi,“ říká Bahij. „Nedokázal jsem pokrýt ani základní výdaje, ani zaplatit dětem školu. Nedostal jsem půjčku. I ti nejbližší příbuzní se ke mně obrátili zády,“ dodává. V oblasti, kde žije, je velký nedostatek pracovních příležitostí a chudoba.

Bahij se proto rozhodl přestěhovat do města Džalalabád a začít tu nový život. Začal pracovat ve firmě na obrábění kovů. Tady si vydělal v přepočtu kolem 50 Kč za den. Tento výdělek mu umožnil koupit si jen základní potraviny. 

V únoru 2016 se dozvěděl, že Člověk v tísni zakládá v jeho městě svépomocné skupiny, které společně šetří peníze na vlastní podnikání. Lákala ho i vidina, že by se mohl přihlásit na rekvalifikační kurz. Díky tomu, že se Bahij přidal do skupiny, se začal pravidelně setkávat se členy svojí komunity, pravidelně spořil a účastnil se školení o řízení malých firem, o systému půjček, ale také o hygieně nebo správné výživě.

349 svépomocných skupin poskytlo více než 7000 půjček

Po 12 měsících zažádal Bahij svou skupinu o půjčku. V přepočtu asi 3000 Kč od skupiny mu pomohlo, aby si zařídil malou firmu na obrábění kovů. Členové skupiny půjčku schválili a on se pustil do práce. „Půjčka od členů skupiny mi umožnila nakoupit potřebné nástroje a materiály a rozjet podnikání. Teď jsem schopný v průměru vydělat AFN 1500 (asi 450 Kč) za týden,“ dodává.

Bahij teď může zaplatit vzdělání svých dětí, zapsal svého syna a dceru do školy. „Jsem teď tak šťastný, že si mohu dovolit zaplatit vzdělání pro své děti. Tohle je skutečně splněný sen,“ říká. Svépomocné skupiny sdružují různé lidi, kteří díky nim získají možnost přihlásit se na kurzy a školení nebo učí se jeden od druhého. Cílem je společně si ušetřit peníze a založit si malý podnik.

V letech 2016 a 2017 svépomocné skupiny založené Člověkem v tísni rozdělili na 7000 půjček. Vzniklo 349 skupin v Džalalabádu and Herátu. Přes 88 % vydaných půjček bylo použito na rozvoj podnikání. Kromě zlepšení ekonomické situace měly skupiny i jiný dopad. Lidé získali nové známé, komunity jsou soudržnější a soběstačnější. 

Aktivity spojené se svépomocnými skupinami jsou součástí projektu “East West Livelihood Initiative for Uprooted People”, který Člověk v tísni vedl 40 měsíců ve městech Džalalabád a Herát na východě a západě Afganistánu. Tento projekt je financovaný Evropskou unií a Českou rozvojovou agenturou a dohromady pomohl téměř 10 000 domácností.

Člověk v tísni poskytuje pomoc v Herátu a Jalalabádu díky podpoře české veřejnosti prostřednictvím Klubu přátel Člověka v tísni a sbírky Skutečná pomoc.

*jména osob byla v článku z bezpečnostních důvodů změněna


Autor: People in Need

Související články