Bez pomoci bych nepřežila, říká Fatima. Člověk v tísni dál pomáhá trpícím lidem v Sýrii

Publikováno: 12. 9. 2013 Doba čtení: 5 minut
Bez pomoci bych nepřežila, říká Fatima. Člověk v tísni dál pomáhá trpícím lidem v Sýrii
© Foto:

Praha, Aleppo, Idlíb (12. září 2013) – Pokračující konflikt v Sýrii prudce zhoršuje humanitární situaci v zemi. Boje, rychlý nárůst cen potravin i kolaps základních služeb donutily už více než šest milionů lidí, tedy téměř každého třetího Syřana, opustit svůj domov. I přes složitou bezpečnostní situaci týmy Člověka v tísni (ČvT) v Aleppu a Idlíbu pokračují ve své práci, dosud pomohly 300 tisícům lidí v nouzi.

Situace v Sýrii se přitom ani po dvou a půl letech konfliktu nezlepšuje. „Náš aleppský tým zaznamenal odliv lidí z města. Údajně se obávají vojenské odvety Asadova režimu v oblastech ovládaných opozicí, která by mohla přijít po vojenské intervenci USA,“ říká koordinátorka syrských programů Jitka Škovránková. „Lidé se přesouvají přes bojovou frontu do bezpečnějších čtvrtí a přecházejí z oblastí pod kontrolou režimu do čtvrtí pod správou opozice a naopak. Záleží na tom, kde se zrovna bojuje, kde je právě k dostání jídlo nebo kde je práce,“ dodává Jitka Škovránková s tím, že při přechodu bojové linie každý den přijde o život několik lidí.

 

Za hranicemi země především v Libanonu, Turecku, Jordánsku a Iráku je už oficiálně registrovaných přes dva miliony syrských uprchlíků. 1,8 milionu lidí přitom uteklo ze země za poslední rok a každý den jich v průměru přibude dalších 5000. Více než polovina uprchlíků jsou děti mladší 17 let. Uvnitř země je dalších 4,25 milionu lidí bez domova. Podle OSN jde o nejhorší humanitární katastrofu od krize ve Rwandě v roce 1994.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Seham Ahmed Al Shaab uprchla z těžce bombardované Alutaibahy a nyní žije se třemi invalidními dětmi v Taftanzu v Idlibu. „Náš byt byl zničený. Bydlíme v opuštěném bytě jako ve vězení. Můj muž je nezvěstný. Od lidí vím, že byl zasažený do hlavy a je prý mrtvý,“ říká Seham. „Lidé nás tu přijali dobře a pomáhají nám,“ dodává žena, která od ČvT dostala potravinový balíček a také finanční dar.

Bez potravinové pomoci bych já a ani rodina nepřežila

Kromě rychle se přesouvajících bojových front lidi v současnosti nejvíce trápí rapidně rostoucí ceny potravin a dalšího zboží, které každý měsíc zdražuje o desítky procent. „Zatímco v červnu stál kilogram rýže v Idlíbu v průměru 100 syrských liber, tedy 15 korun, v červenci už to bylo 175 syrských liber, tedy 26 korun,“ říká Jitka Škovránková s tím, že podobné je to například s čočkou, cukrem, olejem nebo těstovinami. Ceny potravin žene vzhůru špatná bezpečnostní situace, kolabující průmysl, nedostatek surovin, slábnoucí syrská libra, ale také zátarasy na silnicích, poškození dopravního sektoru a raketově rostoucí ceny paliva.

Situace s potravinami se podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) přitom bude nadále zhoršovat, protože se kvůli konfliktu letos v Sýrii urodilo o 40 % pšenice méně, než v předchozích letech. Už nyní je přitom podle FAO průměrná cena pšeničné mouky oproti roku 2011 na dvojnásobku. Podle organizace nemají v současnosti více než 4 miliony lidí dostatek jídla a další zdražování potravin se dotkne nejvíc vnitřních uprchlíků, dětí, seniorů, chronicky nemocných, postižených, malých farmářů, sezónních pracovníků, městské chudiny nebo těhotných a kojících matek. Podle OSN potřebuje humanitární pomoc akutně téměř sedm milionů lidí.

Nedostatek potravin dobře zná i Fatima z Aleppa. „Situace v mojí rodině je velmi špatná. Nemám muže, který by mi mohl finančně pomoci. Vedle leží moje hendikepovaná matka. Dostávám pomoc, bez které bych já ani moje rodina nepřežila,“ říká Fatima.

ČvT podporuje nové školy i místní samosprávy

I přes složitou situaci Člověk v tísni pokračuje ve svých programech. Kritická situace je v Idlibu, kam každý týden směřuje zhruba 40 000 nových vnitřních uprchlíků. Během posledních dvou měsíců zde dostávalo díky prostředkům od českého ministerstva zahraničí a partnerských organizací z Alliance2015 Concern a Welthungerhilfe každý den příděl chleba z místních pekáren 2550 rodin.

„Denně pečeme chleba z 2,5 tun mouky a pekárnám dodáváme palivo. Rodinám ve 23 vesnicích navíc distribuujeme mouku,“ vysvětluje Jitka Škovránková s tím, že další tisíce rodin každý měsíc dostávají potravinové balíčky a finanční prostředky na nákup nejnutnějších potravin. Čtyři zdravotní střediska navíc dostala 1000 balíčků s vitamíny A, D, E a kyselinou listovou pro těhotné ženy.

 

V Idlibu ČvT navíc nově s pomocí prostředků ze sbírky SOS Sýrie podporuje dvě školy dohromady s více než 700 žáky, kteří v neděli zahájí nový školní rok. „Všechny děti dostaly školní brašny s pomůckami, finančně podporujeme učitele, dodáváme palivo do generátorů a školy vybavujeme dalším materiálem,“ přibližuje Jitka Škovránková. Nově se v Idlíbu věnujeme i odklízení odpadu. „Tým patnácti lidí sváží odpad ze Sarmady a okolních šesti vesnic. Pomáhá tak celkem 57 000 lidí,“ říká Jitka Škovránková.

V Aleppu ČvT podporuje 14 škol, které navštěvuje celkem kolem 6400 dětí. Dvanáct škol pomohl opravit. Kromě školních balíčků, příspěvků pro učitele, paliva pro generátory nebo školních pomůcek pořádá pro děti volnočasové aktivity jako je kreslení, zpívání, rukodělné kroužky nebo divadlo.

Nově také podporuje samosprávy. „V Aleppu budujeme kapacity pěti místních samospráv. Zaměřujeme se především na jejich odbory pro humanitární pomoc a zdravotnictví. Začínáme je školit v IT, excelu, sestavování rozpočtů a reportování nebo zjišťování potřeb lidí,“ říká Jitka Škovránková. „V říjnu nám samosprávy dodají návrhy projektů, ze kterých vybereme nejlepší a ty podpoříme grantem až do výše 10 000 eur,“ dodává Jitka Škovránková.

Kromě toho ČvT nepřetržitě dodává do země potravinou a materiální pomoc a v průměru tak měsíčně pomoc doručí více než 30 000 lidí.

ČvT v Sýrii

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí především na okamžitou potravinovou, materiální a zdravotnickou pomoc a se stálými kancelářemi a týmy v provinciích Aleppo a Idlíb patří k největším poskytovatelům pomoci přímo uvnitř země. Do konce loňského roku pomáhal i uprchlíkům v Jordánsku a Iráku. Na pomoc Sýrii přispěla česká veřejnost více než 7 miliony korun skrze sbírku SOS Sýrie a dalších 5 milionů uvolnil humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni. Neméně významně se na pomoci podílejí Ministerstvo zahraničních věcí ČR, partnerské nevládní organizace z Alliance2015 Welthungerhilfe a Concern nebo Nadace Vodafone. Člověk v tísni pomohl již téměř 300 tisícům Syřanů sužovaných válkou. Více o pomoci ČvT v Sýrii čtěte zde.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Jitka Škovránková, koordinátorka programů ČvT v Sýrii, 777 787 934 Jitka.Skovrankova@clovekvtisni.cz

Autor: