Bývalo to irácké centrum vzdělanosti, dnes je z něj spáleniště. Česká knihovnice pomáhá s obnovou
Publikováno: 5. 3. 2018 Doba čtení: 2 minutyPřevzato z magazin.aktualne.cz
S milionem dokumentů, včetně vzácných rukopisů a starých tisků, patřila mosulská knihovna k nejvýznamnějším na Blízkém východě. Islámský stát ji však systematicky zlikvidoval. S obnovou pomáhá také iniciativa jedné české knihovnice. Díky ní budou mít Iráčané již koncem března nové vybavení provizorní knihovny. "Vím, že to není životně důležitá součást města, jako třeba nemocnice, ale také vím, že bez vzdělanosti se žádná civilizace neobejde, říká Klára Rösslerová.
Klára Rösslerová je ředitelka knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zápalem a úsilím nakazila i své kolegy knihovníky a na jaře loňského roku se rozhodli spojit síly a přesvědčit českou společnost, aby se složila na pomoc zničené Ústřední knihovně Mosulské univerzity v Iráku. Společně založili dobročinnou peněžní sbírku s názvem Pomozme knihovně.
"Původně jsem nic takového neplánovala. Ale když jsem se dozvěděla o výzvě, že my knihovníci máme posílat do Mosulu knížky, říkala jsem si, že to je velmi bohulibé, ale k čemu jim budou naše vyřazené svazky, navíc třeba ještě v češtině? A když by to byly nové publikace v angličtině, tak ty zase těžko může knihovník poskytnout, protože jsou hrozně drahé," vypráví Klára Rösslerová o počátcích projektu.
Především díky mnoha drobným dárcům se iniciativě od začátku října 2017 do konce ledna 2018 podařilo nashromáždit celkem 282 078 Kč. A to původně chtěli vybrat jen sto tisíc.
Lidé z projektu Pomozme knihovně spojili své síly s humanitární organizací Člověk v tísni, která přímo v Mosulu působí a tamní situaci dobře zná. Navíc ví, jak sbírku pořádat.
"To samozřejmě já jako knihovnice neumím, těžko mohu jako soukromá osoba vybírat peníze na pultu do kasičky. Je na to spousta předpisů a oni to know how dávno mají," líčí Klára...