Člověk v tísni dopravuje vrtulníkem materiál na provizorní přístřeší stovkám nepálských rodin odříznutých v horských vesnicích
Publikováno: 21. 5. 2015 Doba čtení: 4 minutyGorka, Sinpalčuk (21. května 2015) - Tým Člověka v tísni v Nepálu dopravil plachty a lana na provizorní přístřeší stovkám rodin v odlehlých horských oblastech Lho a Chekampar na hranicích Nepálu s Tibetem. Ve vesnicích poblíž osmého nejvyššího vrcholu světa Manaslu zemětřesení zcela zničilo 70 procent domů, které jsou často postavené jen z hlíny, dřeva a kamení. V příštích dnech sem proto vrtulníky Světového potravinového programu (WFP) zamíří s dalšími stovkami plachet, nářadí nebo dek Člověka v tísni.
V nejvíce poničených oblastech Gorka a Sinpalčuk Člověk v tísni už rozdal plachty 5000 rodinám, v nejbližších dnech dostane materiál na provizorní přístřeší dalších 7000 domácností. "Dalších 500 rodin dostalo balíčky s potravinovou pomocí, ve kterých byla rýže, luštěniny, olej nebo sůl. Lidé dostanou také deky nebo matrace," vypočítává pomoc koordinátorka humanitární pomoci v Nepálu Denisa Bultasová.
Přispějte přímo na konto sbírky
SOS NEPÁL 54333345/0300
Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zde.
Můžete také poslat SMS ve tvaru DMS NEPAL na číslo 87777
Člověk v tísni vyslal do himalájské oblasti Lho vrtulníkem terénního koordinátora, který zjišťoval potřeby v jednotlivých horských vesnicích, další člen týmu působí v Chekamparu. "Lidé vysoko v horách jsou na drsný život zvyklí a jsou velmi soběstační, ale největším problémem pro ně je, že zemětřesení a následné otřesy poničily jejich domy, školy a zásobárny jídla a úrody. Zemětřesení také zničilo mosty a způsobilo sesuvy půdy, které je odřízly od tradičních trhů, kde dokupovali potraviny a další zásoby," říká Denisa Bultasová.
Lidé z oblasti Lho se tak například nedostanou na nejbližší trh do Arkhetu, který je vzdálený sedm dní pěšky. "V údolích Tsum a Nubri v Chekamparu je nádherná vysokohorská příroda, ale právě ta je teď místním lidem největší překážkou. Protože po zemětřeseních a následných otřesech je jediná stezka na nejbližší trh, kam to trvá šest dní pěšky, zasypaná sesuvy půdy," říká koordinátor humanitární pomoci Člověka v tísni Sudip Joshi.
Po monzunech přijde do hor zima
Světový potravinový program se proto do oblasti snaží vybudovat nové stezky a zároveň doručovat okamžitou pomoc jako jsou pytle s rýží. „V příštích dnech dostanou lidé plachty na provizorní přístřeší, deky a další věci, aby se včas připravili na monzuny a zimu, která přijde hned po nich," říká Sudi Joshi. I lidé v oblasti Lho už dostali stovky plachet a pomoc k nim bude mířiti v dalších týdnech.
Vesničané začali provizorně opravovat své domovy. "Lidé už začali opravovat i pobořené veřejné budovy jako zdravotnická střediska, školy nebo kláštery. Často jim ale chybí nářadí a materiál na odklízení trosek, rekonstrukci cest a opravu vodních zdrojů," popisuje situaci v odlehlých vsích koordinátorka humanitární pomoci v Nepálu Denisa Bultasová.
Tým Člověka v tísni zažil druhé nepálské zemětřesení
Nepál, který se jen pomalu vzpamatovává ze zemětřesení o síle 7,8 stupně z 25. dubna, mezitím minulé úterý zasáhlo další silné zemětřesení o síle 7,3 stupně, které napáchalo další škody a zkomplikovalo už tak složitou situaci s dopravou pomoci v některých oblastech. Silné otřesy zažil i tým Člověka v tísni, který distribuoval pomoc nedaleko epicentra zemětřesení. Podívejte se na video.
Při druhém zemětřesení zemřelo 148 lidí a počet obětí se tak vyšplhal na 8604 lidí, dalších 16 808 lidí je zraněných. Podle nepálských úřadů je 488 789 domů zcela zničených, dalších 267477 poničených. "Do Nepálu se blíží silné monzuny, a tak je materiál na provizorní přístřeší stále prioritou. V následujících týdnech ale také budeme v místech, kde začaly fungovat trhy, zvažovat veřejné práce, při kterých lidé dostanou možnost si přivydělat při odklízení trosek," říká koordinátorka programů v Nepálu Emanuela Macková s tím, že veškeré aktivity Člověk v tísni pravidelně koordinuje s partnery z platformy Alliance2015 a dalších organizací a zároveň spolupracuje s místními partnery, díky kterým může pracovat ve vzdálenějších oblastech, kam je velmi složité se dostat.
Člověk v tísni má na místě devítičlenný tým zahraničních pracovníků a patnáct místních zaměstnanců, pomáhá i dobře fungující tým dobrovolníků. Na sbírkovém kontě SOS Nepál 54333345/0300 se dosud sešlo 25,8 milionu korun. „Zatím největší dárce sbírky je Nadace Vodafone, která na pomoc Nepálu věnuje přes 800 000 korun a zároveň rozeslala SMS výzvu mezi své zákazníky. Částku 500 000 korun věnoval také Nadační fond Avast,“ říká Tereza Inková z fundraisingového oddělení Člověka v tísni. Sbírku mezi svými zaměstnanci vyhlásila i společnost O2, jejich dary zdvojnásobila a celkový výtěžek činí přes 500 000 korun. Člověk v tísni děkuje všem, kteří na pomoc Nepálu přispěli nebo finančních příspěvek zvažují. Prostředky budou potřeba v následujících měsících při obnově země.
Člověk v tísni v Nepálu:
Člověk v tísni vyhlásil na pomoc obětem zemětřesení veřejnou sbírku SOS NEPÁL. Zároveň alokoval až 1 000 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc a na místo den po zemětřesení vyrazil tříčlenný humanitární tým. Nejničivější zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let dosáhlo síly 7,8 stupně a epicentrum mělo v centrální části země, další otřesy o síle 7,3 stupně zasáhly Nepál 12. května.
Pro více informací kontaktuje:
Tereza Hronová, mediální koordinátorka (vrátila se z Nepálu), +420 731 129 553, Tereza.Hronova@clovekvtisni.cz
Petr Štefan, mediální koordinátor Člověka v tísni, 608817958 Petr.Stefan@clovekvtisni.cz
DĚKUJEME NAŠIM VÝZNAMNÝM DÁRCŮM:
Mgr. Olga Spoustová |