Člověk v tísni nemůže nadále poskytovat nezbytnou humanitární pomoc v Luhansku na východě Ukrajiny

Publikováno: 25. 9. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni nemůže nadále poskytovat nezbytnou humanitární pomoc v Luhansku na východě Ukrajiny
© Foto:

Luhansk, 25. září 2015 – Oznámení o zamítnutí registrace humanitárním organizacím v Luhansku zásadně ohrožuje nejpotřebnější místní obyvatele strádající v důsledku ozbrojeného konfliktu. Jen samotný Člověk v tísni zde distribuoval humanitární pomoc tisícovkám lidí a pomoc plánoval před nastávající zimou zintenzivnit.

“Splnili jsme veškeré požadavky vyžadované místními úřady a žádné důvody pro neudělení akreditace nám oficiálně nebyly sděleny,” uvedl ředitel společnosti Člověka v tísni Šimon Pánek. „Spolu s humanitárními agenturami OSN a dalšími desíti mezinárodními humanitárními organizacemi, kterým byla v Luhansku zapovězena činnost, žádáme místní autority k zajištění přístupu k humanitární pomoci pro obyvatele a dodržování mezinárodního humanitárního práva,“ řekl Pánek.

“V okolí frontové linie došlo v důsledcích bojů k poničení infrastruktury. Rozvody vody nefungují a lidé nemají přístup k pitné vodě - jsou odkázáni na rozvoz vody v cisternách. Tisíce domů byly poškozeny či zcela zničeny a s nadcházející zimou potřebují lidé provést základní opravy střech domů, nainstalovat či vyměnit okna. V důsledku zvýšených cen potravin jsou pro řadu lidí nedostupné i základní potraviny,“ uvedl koordinátor pomoci na Ukrajině Tomáš Kocián.

Podle OSN bude mít rozhodnutí o faktickém vyhoštění mezinárodních humanitárních organizací a agentur OSN dopad až na 3 miliony obyvatel. Přerušeni poskytování pomoci deseti mezinárodních organizací z jedenácti, znamená podle OSN fakt, že potřebným nebude doručeno 16 tisíc tun humanitární pomoci, včetně jídla nebo materiálu na opravu válkou poničených budov. “Nemocnice nebudou moci provádět chirurgické zákroky kvůli nedostatku anestetik, pacienti nedostanou svoje dávky inzulínu nebo vakcíny proti tuberkulóze. 150 tisíc lidí nedostane potravinovou pomoc a 1,3 milionů lidí ztratí přístup k nezávadné pitné vodě,” uvedla v tiskové zprávě OSN. “Zastavení humanitárních operací v Luhansku a Doněcku od poloviny července znamená bezprostřední ohrožení nejzranitelnějších skupin, včetně dětí, žen a starých lidí,” upřesnil šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien.

Samotný Člověk v tísni nedoručí díky rozhodnutí úřadů 55 tisíc potravinových balíčků pro lidi ve frontových liniích, ukončí podporu deseti komunitních center, které denně živily několik tisícovek lidí, a přes dva tisíce příjemců nedostane materiál na opravu domů. „To rozhodnutí bylo načasováno velmi špatně, protože organizace pomáhaly lidem se zazimováním, dodávaly jim palivo a před zimou prováděly nezbytné rekonstrukce. Bez nich budou lidé mrznout,“ řekl Tomáš Kocián.

Člověk v tísni pracuje na východní Ukrajině, v oblastech pod kontrolou vlády i separatistů, od srpna 2014. Za tu dobu distribuoval potraviny či potravinové lístky 142 000 lidem, poskytl materiál na opravu domů více než 24 tisícům lidem, zajistil dodávky pitné vody pro 129 tisíc lidí. Poskytl rovněž psychosociální pomoc více než 5500 dětí. Více o pomoci na Ukrajině čtěte ZDE.

Autor: