Člověk v tísni nově pracuje v Zambii, kde poskytne pomoc stovkám rodin

Publikováno: 22. 1. 2018 Doba čtení: 4 minuty
Člověk v tísni nově pracuje v Zambii, kde poskytne pomoc stovkám rodin
© Foto: Tereza Hronová

Mongu (23. ledna 2018) - Člověk v tísni (ČvT), který kromě aktivit v České republice poskytuje také humanitární a rozvojovou pomoc ve dvaceti dvou zemích světa, nově otevřel stálou misi v Zambii. Cílem je přispět ke snížení podvýživy a posílení odolnosti obyvatel Západní provincie. Zambie patří k nejméně rozvinutým státům světa s největšími rozdíly mezi bohatým a chudým obyvatelstvem. Nejvíce postižení a zranitelní jsou přitom obyvatelé odlehlých venkovských oblastí, zejména pak ženy a děti. ČvT se proto rozhodl pomáhat na západě země, kde je extrémní chudobou postiženo přes 80 % obyvatel.

Zambie se již dlouhodobě potýká s extrémně vysokou mírou podvýživy, nezaměstnanosti a se špatnou infrastrukturou. „Než jsme v tomto vnitrozemském státě na jihu Afriky začali pracovat, důkladně jsme mapovali místní podmínky a zjišťovali, kde bude naše pomoc nejvíce potřeba. Jednali jsme s místními lidmi a vyslali tam naše odborníky na podvýživu a zemědělství, abychom si byli jistí, že máme místním obyvatelům co nabídnout a budeme pro danou oblast přínosem,“ popisuje Richard Walker, regionální ředitel ČvT pro Afriku. ČvT se následně zaměřil na nejvíce zranitelné skupiny obyvatel v okrese Kalabo na západě země. „Kancelář jsme otevřeli v srpnu 2017 v Mongu, největším městě Západní provincie. Na místě máme dvě Češky, jednoho kolegu z Indie a zhruba deset místních kolegyň a kolegů. Tento náš tým pravidelně jezdí do vesnic vzdálených zhruba hodinu cesty přes Barotské pláně, kde žijí rodiny, kterým pomáháme,“ dodává Richard Walker. ČvT v současnosti pracuje ve 3 komunitách, čítajících více než 700 rodin.

Od semínek a motyk přes mytí rukou až k bezpečným porodům

Přes 60 % obyvatel Zambie se živí zemědělstvím, které je obzvláště pro lidi v odlehlých venkovských oblastech jediným způsobem obživy. Závislost na období dešťů, které se vlivem změny klimatu stávají velmi nepředvídatelnými, zvyšuje riziko nízké produkce a následné podvýživy a chudoby. „V Západní provincii je na zemědělství závislých dokonce více než 80 % obyvatel. S vybranými lidmi proto spolupracujeme na zlepšení zemědělských postupů, aby se o sebe dokázali postarat i v obdobích sucha. Učíme je nové techniky obdělávání půdy nebo jim dáváme semena odolných plodin s vysokou výživovou hodnotou,“ říká Martina Nikodémová, vedoucí mise ČvT v Zambii.

„Naším cílem je hlavně snížení podvýživy u dětí do 5 let a těhotných a kojících žen. Zároveň se ale místním lidem snažíme usnadnit i přístup na trhy tak, aby byli finančně soběstační. Nejbližší trh je vzdálený často i 7 hodin cesty, což se lidem s malou úrodou - například 12 kg rajčat - nevyplatí absolvovat. Školíme proto místní podnikatele, kteří od lidí jejich úrodu vykoupí a následně ji prodají na trhu za celou vesnici,“ vysvětluje Martina Nikodémová, jak program ČvT funguje. Nedílnou součástí tohoto integrovaného přístupu ke snížení podvýživy a posílení odolnosti obyvatel Západní provincie je i důraz na správné hygienické návyky, přístup k nezávadné pitné vodě a možnost místních žen rodit ve zdravotnických centrech.

Dobrá úroda dokáže zabezpečit celou rodinu

Ve vesnici Nawinda právě matka 5 dětí Maliwa Mukelabai okopává své políčko, které zdědila po rodičích. Půdu vzdálenou asi 40 minut chůze od domova chodí kontrolovat každý den. Na vypěstované úrodě je závislá celá její rodina. „Pěstuji hlavně kukuřici a kasavu. Teď je ale dlouho sucho a úroda je slabá. Až ale zasadíme fazole, arašídy a bambara ořechy, které jsme dostali, tak toho vypěstujeme mnohem víc,“ popisuje Maliwa Mukelabai, která se zapojila do projektu ČvT. Zúčastnila se školení zemědělských technik a dostala novou motyku, mačetu na vysekávání plevelných stromků a větví a 15 kg semen.

Půda na poli za vesnicí je písčitá, jako hnojivo slouží listí z okolních stromů, které paní Maliwa přidává do zkypřené země. „Snad se to vše uchytí. Přebytky úrody bych ráda prodala na trhu. Nejbližší trh je ale v Kalabu nebo Mongu, a to je pro mě strašně daleko,“ dodává. S tím jí ale bude schopná pomoci Lungowe Mwakamui, mladá maminka tříleté holčičky, která žije sama se svou matkou jen o pár domů dál. Lungowe Mwakamui byla vybrána a vyškolena jako obchodní zástupkyně pro místní komunitu, která bude prodávat úrodu obyvatel z Nawindy na trhu. „S podnikáním mám trochu zkušenosti. Když jsem bydlela u tety ve městě, tak jsem prodávala rýži, ryby a fazole a učila jsem se základy obchodu. Teď můžu pomoci sousedům z naší vesnice, když od nich vykoupím jejich úrodu a dopravím ji na trh,“ vysvětluje Lungowe Mwakamui. Distribuce semen a sazenic i odborná školení ve vesnicích teprve začínají, místní lidé je ale vítají a váží si nabízené pomoci.


Komplexní boj s podvýživou v Africe

ČvT v rámci Afriky pracuje vedle Zambie dlouhodobě také v Angole, Etiopii a DR Kongo. „Pro tuto naši nově otevřenou misi od začátku využíváme dlouholeté zkušenosti ze zemí s obdobným kontextem, kde působíme,“ popisuje Richard Walker. „Abychom co nejefektivněji řešili vysoký výskyt podvýživy u místních obyvatel, volíme inovativní přístup, který propojuje hned několik oblastí najednou – zajištění obživy, zemědělství, výživu, zdravotnictví, přístup k nezávadné pitné vodě a správné hygienické návyky,“ dodává. Program zaměřený na snížení podvýživy v Západní provincii Zambie probíhá díky podpoře dárců dlouhodobé veřejné sbírky Skutečná pomoc. Člověk v tísni děkuje všem za jejich podporu.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články