Člověk v tísni po ničivém zemětřesení v Nepálu podpořil více než 100 000 lidí. I rok po katastrofě pomáhá s obnovou obydlí a živobytí

Publikováno: 19. 4. 2016 Doba čtení: 6 minut
Člověk v tísni po ničivém zemětřesení v Nepálu podpořil více než 100 000 lidí. I rok po katastrofě pomáhá s obnovou obydlí a živobytí
© Foto: Petr Pospíchal

Káthmándú (19. dubna 2016) – Na konci dubna 2015 zasáhlo Nepál nejničivější zemětřesení za posledních 80 let, které si vyžádalo téměř 9 000 životů, 22 000 lidí bylo zraněno a statisíce se ocitly bez domova. Následovala okamžitá humanitární pomoc, do které se bezprostředně zapojil také Člověk v tísni (ČvT). Již týden po zemětřesení distribuoval nejpostiženějším lidem humanitární pomoc na pokrytí základních potřeb a materiál na stavbu provizorních obydlí. Díky veřejné sbírce SOS Nepál, Klubu přátel Člověka v tísni, Nadačnímu fondu Českého rozhlasu, EU a podpoře dalších dárců mohla být do dnešního dne poskytnuta pomoc více než 100 000 lidí v nejpostiženějších oblastech Nepálu. Celková rekonstrukce a obnova země ale probíhá pomalu. Významná část infrastruktury ještě nebyla obnovena. Lidé, kteří se často musí vypořádat se ztrátou obživy, stále žijí v provizorních přístřešcích. Přečkali zimu, ale nyní se připravují na období silných monzunových dešťů. Práce nepálského týmu ČvT v zemi proto stále pokračuje.

Ničivé zemětřesení v roce 2015 zasáhlo více než osm milionů lidí. Tato živelní katastrofa zničila více než půl milionu domů a statisíce poškodila. Zničeny byly také školy, nemocnice a silnice. „Valná většina zasažených obyvatel žije ještě dnes v provizorních přístřešcích. V současné době lidé netrpělivě očekávají příspěvek od vlády na opravu svých domů. Mnoho z nich přišlo o své zdroje obživy, takže je pro ně téměř nemožné investovat do rekonstrukce domů či ztraceného vybavení. Ekonomická a sociální aktivita se tak vrací do postižených oblastí velmi pomalu,“ vysvětluje Denisa Bultasová, koordinátorka nepálských programů ČvT. „Situace je kritická především pro přesídlené komunity, které většinou kvůli masivním sesuvům půdy musely opustit své vesnice. Nyní žijí v provizorních přístřešcích téměř bez infrastruktury a především bez půdy, na které by si mohly začít stavět trvalá obydlí či komunitní budovy. Naše týmy pracují v několika táborech vnitřně přesídlených komunit. Zhruba v červnu opět začnou monzunové deště, při kterých hrozí další sesuvy půdy,“ dodává Denisa Bultasová.

Práce se shání jen těžko

V okrese Gorkha vznikl tábor Bamlackchok, kam přišli lidé z okolí hledat útočiště. Dlouho zde žili pouze pod plachtami, nyní si někteří z nich postavili provizorní dřevěné domky. Jako například Kapil Gurung, otec dvou dětí. „Měli jsme krásný dům, který jsem teprve před rokem dostavěl. Vzal jsem si na něj půjčku a plánoval jsem odjet do Malajsie, abych vydělal dost peněz a mohl ji splatit. Pak ale přišlo to neštěstí, které nás připravilo úplně o všechno,“  vzpomíná. „Teď se hlavně musím postarat o svou rodinu. Potřebuji splatit dluhy a vydělat si na nový dům. Práce se tu dnes shání jen těžko, ale do zahraničí teď odjet nechci,“ říká Kapil Gurung. „Díky Člověku v tísni mám možnost pracovat na zpevňování místní cesty ve vesnici Kerauja. Nejen, že mám možnost vydělat si peníze, ale také mám radost, že dělám něco, co ocení celá místní komunita. Tým Člověka v tísni nám navíc dodal kamínka, pomohl se stavbou provizorní umývárny a věnoval nám přikrývky a solární světla. Díky tomu se nám nyní žije o něco lépe,“ dodává. Kapil Gurung se jakožto zkušený dělník zapojil do programu veřejných prací (peníze za práci). Účastníci tohoto programu většinou pomáhají s opravami místní infrastruktury a obnovou okolí. Zároveň tak dostávají možnost vydělat si na živobytí, aby mohli uživit své rodiny a rozhýbat místní ekonomiku.

Ochrana žen a dětí

ČvT se již od začátku svého působení v Nepálu zaměřuje také na ochranu žen a dětí před domácím a sexuálním násilím, dětskými sňatky či obchodováním s lidmi. V táborech, kam často přesídlily celé místní komunity, je zvýšené riziko konfliktů, napadání žen či obchodu s lidmi. ČvT se snaží zajistit bezpečí v táborech a poskytnout lidem odborná školení. V táboře Khanchu v okrese Gorkha bylo postaveno několik nových sprch, aby ženy měly více soukromí. „Ve svém původním domě jsem měla vlastní koupelnu. Kvůli zemětřesení jsem ale přišla o vše. V táboře jsem se musela sprchovat ve společné umývárně, kam bylo odevšud vidět. Od té doby, co jsou zde nové sprchy, máme opět trochu soukromí. Nedávno byla také přidána světla k toaletám, což je podle mě opravdu důležité. S ostatními ženami jsme se tam v noci často bály chodit,“ říká šestadvacetiletá Sharmile Ghale, která přišla do tábora poté, co ji zemětřesení připravilo o dům a malý obchod.

Pomoc ČvT v číslech:

  • 14 320 domácností jsme podpořili v opravě jejich provizorních obydlí materiálem či technickým poradenstvím
  • 10 623 domácností dostalo vybavení do domácnosti jako například matrace, deky a solární lampy
  • 48 993 lidem jsme pomohli se zateplením jejich obydlí před zimou, z nichž 11 958 nejzranitelnějších (těhotné a kojící matky, senioři, postižení a děti do 5 let)dostali teplé spacáky a oblečení
  • 8 678 lidí, žijící v táborech pro vnitřně přesídlené, jsme podpořili v zajištění lepších životních podmínek
  • 8 678 lidí, zejména žen a dětí, z vesnic i táborů pro vnitřně přesídlené je lépe chráněno před násilím a zneužíváním
  • 5 490 domácností dostalo finanční příspěvek pro pokrytí základní potřeb
  • 1 648 studentů posledních ročníků středních škol obdrželo knihy a školní pomůcky pro přípravu k maturitě
  • 179 rodin, které přišly o zdroj obživy, dostalo jako „Skutečný dárek“ dvě kozy
  • 54 stanů slouží jako školy, ošetřovny, správní střediska nebo komunitní centra
  • 2 modelové domy slouží jako názorná ukázka, jak postavit dům, který přečká zemětřesení

Pomoc ČvT si pochvaluje i Sharmile Ghale. „Dříve se nám žilo dobře. Měla jsem vlastní obchůdek pro studenty a turisty. Teď už sem ale moc turistů nejezdí a práci sháníme jen velmi těžko. Díky ČvT jsem členkou místní skupiny, která bojuje například proti hazardním hrám a násilí, dostala jsem kvalitnější kamínka na vaření a nedávno jsem se na kurzu naučila plést. Pletení mě ohromně baví, občas dokonce s ostatními pleteme, i když přenášíme nějaký náklad,“ usmívá se Sharmile Ghale.

Při rekonstrukci je potřeba myslet na další zemětřesení

ČvT se v Nepálu zaměřuje na nejhůře postižené a těžce dostupné oblasti v okresech Gorkha a Sindhupalchok.Nepálský tým s pomocí vrtulníku pravidelně dopravuje pomoc i do odříznutých horských oblastí. „Velmi důležitá je nyní obnova zdrojů obživy a oprava poničené veřejné infrastruktury na základě priorit stanovených samotnými obyvateli odlehlých vesnic. Tomu bychom se rádi věnovali minimálně do konce letošního roku,“ říká Petr Drbohlav, regionální koordinátor ČvT pro Asii. „Snažíme se také rozšířit povědomí o základních stavebních technikách a postupech, které by zvýšily odolnost vůči dalším případným zemětřesením. To je nyní ve fázi rekonstrukce velice důležité. V příštích týdnech proto plánujeme také podpořit nejzranitelnější rodiny, aby si mohly najmout pracovní sílu, neboť tyto stavební postupy jsou často pracovně náročnější a tedy i dražší,“ dodává.

Přispějte přímo na konto sbírky

SOS NEPÁL 54333345/0300

Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zde.

Platbu kartou můžete provést ZDE.

Můžete také poslat SMS ve tvaru DMS NEPAL na číslo 87777

Debata s odborníky v Praze

Přesně rok od nepálského zemětřesení v pondělí 25. dubna se v pražském Centru ČvT Langhans uskuteční setkání a debata na téma, jak vypadá Nepál rok po katastrofě. Od 19:00 se bude konat promítání dokumentárního filmu Zpět do epicentra, po kterém promluví hosté Petr Pospíchal, fotograf a dokumentarista, Petr Drbohlav, regionální koordinátor ČvT pro Asii a zástupci Českého Rozhlasu, který na obnovu Nepálu prostřednictvím ČvT věnoval  7550000,- Kč ze své sbírky.

ČvT vyhlásil v roce 2015 na pomoc obětem zemětřesení veřejnou sbírku SOS Nepál, na které se díky veliké solidaritě lidí sešlo celkem 33 300 000 Kč. Pomoc v Nepálu probíhá také díky významné podpoře dárců Klubu přátel Člověka v tísni, Nadačního fondu Českého Rozhlasu, britské vlády Department for International Development (DFID), organizace Catholic Relief Services (CRS) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), EU prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany Evropské komise (ECHO) a Nadačního fondu Avast. Člověk v tísni děkuje všem dárcům, kteří na pomoc Nepálu přispěli.

Pro více informací kontaktuje:

Denisa Bultasová, koordinátorka nepálských programů Člověka v tísni, + 420 777 257 960 denisa.bultasova@clovekvtisni.cz (do 22.4.)

Petr Drbohlav, regionální koordinátor Člověka v tísni pro Asii, +420 724 329 285 petr.drbohlav@peopleinneed.cz (od 23.4.)

Autor: ČvT

Související články