Člověk v tísni pomáhá obnovit 37 malých podniků v Bejrútu, které zničil srpnový výbuch

Publikováno: 9. 12. 2020 Doba čtení: 4 minuty
Člověk v tísni pomáhá obnovit 37 malých podniků v Bejrútu, které zničil srpnový výbuch
© Foto: People in Need

Rok 2020 byl náročný a těžký pro všechny lidi na světě. Pro Libanon byl ale letošní rok přeci jen ještě o něco těžší. Pandemie COVID-19 totiž udeřila uprostřed nestabilní politické situace, protestů a v době ekonomického kolapsu. Začátkem letošního roku lidé sledovali, jak jejich hodnota jejich úspor a platů klesá s oslabováním libanonské měny a kvůli hyperinflaci a bankovní krizi. Pandemie a její dopady už tak těžkou ekonomickou situaci ještě zhoršily a libanonská měna v létě oslabila na rekordní minimum. K této zdravotní a ekonomické krizi ještě 4. srpna přišel výbuch v Bejrútu, libanonském hlavním městě.

Toho dne explodovalo přibližně 2750 tun dusičnanu amonného v bejrútském přístavu. Výbuch připravil 200 lidí o život, tisíce jich zranil a statisícům lidí zničil domovy a živnosti.

Exploze navíc ještě zhoršila už tak zoufalou ekonomickou situaci v zemi. Když se lidé bezprostředně po explozi vrhli do ulic, aby si navzájem pomáhali a dělali, co mohli, aby obnovili své životy, vzrostly navíc počty nemocných COVID-19. To vedlo k nařízením a zákazům a ekonomika tak dostala další ránu. 

Podniky v přístavních oblastech jako jsou čtvrti Mar Mikhael a Karantina, utrpěly při výbuchu obrovské ztráty. Mnoho podnikatelů přišlo o kancelářské prostory, zásoby a vybavení. V návaznosti na explozi jsme začali hledat způsoby, jak posílit a obnovit živnosti lidí v této oblasti. Navázali jsme partnerství s místní organizací SHiFT, která právě v oblasti obnovy disponuje odbornými znalostmi.

Zhodnotili jsme situaci, abychom mohli vybrat ty nejohroženější podniky v této oblasti a zhodnotit jejich potenciál postavit se znovu na nohy. Následně jsme vybrali 37 podniků, které obdrží pomoc ve formě finanční podpory, materiálu nebo vybavení podle toho, co nejvíce potřebují. Podpora obnovy těchto podniků je zásadní nejen pro místní ekonomiku a zaměstnanost, ale také pro navrácení života do čtvrtí. Mezi podniky, které získávají podporu, patří pekárny, krejčovství, malé trhy, kadeřnictví, prádelny, knihkupectví a další. Tato podpora je možná díky sbírce dárcům, kteří přispěli do sbírky SOS Libanon a členům Klubu přátel Člověka v tísni.

Antoine má malou pekárnu ve čtvrti Mar Mikhael, která se jmenuje Bake Off. Její slogan je „Pečeme s vášní” a založilo jí několik mladých Libanonců, kteří chtěli pro sebe a své město něco udělat. Na začátku nashromáždili co nejvíce peněz mohli, aby nastartovali podnik, kterým by nejen zlepšili svou vlastní budoucnost, ale také vytvořili něco hezkého ve svém městě. Antoine popisuje, jak těžké letos bylo udržet jejich pekárnu v chodu navzdory všem problémům, které letošní rok přinesl.

“Všechno probíhalo relativně dobře, dokud se ještě více neprohloubila hospodářská krize, která měla velký dopad i na nás. Museli jsme postupně zvyšovat ceny, ale s ohledem na to, aby si u nás lidé stále mohli dovolit nakupovat. Tak to šlo chvíli udržet, dokud nás nezasáhla pandemie. Museli jsme mít otevřeno a zavřeno podle toho, jak bylo nařízeno. Tak jsme po většinu dní zavírali v 15 hodin, protože už od 17 hodin platil zákaz vycházení.”

Už před létem ekonomická situace a omezení ohledně COVID-19 značně zatěžovaly malé a střední podniky, které zaměstnávají více než polovinu obyvatel Libanonu. Tyto podniky jsou nejen zásadní pro ekonomiku, protože poskytují lidem zdroj příjmů, ale jsou také často centrem místních komunit, místem, kde se lidé setkávají, sdružují a sdílejí své životy.

"4. srpna jsme zavřeli v 15:00 a do 17:00 jsme už byli doma. V 18 hodin došlo k výbuchu. Následujícího dne jsme přišli do pekárny, která byla úplně zničená. Všechno bylo rozbité, nezůstalo nic. Takže teď se snažíme všechno opravit, abychom mohli znovu otevřít a postavit se na nohy, i když je to bez kapitálu velmi těžké, potřebujeme pomoc. Ale časem budeme zase naplno pokračovat,“ vysvětluje Antoine.

Jak pokračuje pomoc Člověka v tísni a jak nadále podporujeme místní malé podniky, popisuje Lenka Filípková, která má pomoc Člověka v tísni v Libanonu na starosti.

"Nejdříve ze všeho jsme pečlivě vybírali drobné podniky a nyní jim již dodáváme a instalujeme to, co nejnutněji potřebují - od šicích strojů přes pece a zařízení na přípravu jídla až po elektroinstalaci, nábytek a papírnické zboží. Doufáme, že díky této pomoci se drobní podnikatelé jako je Antoine budou moci co nejdříve zase postavit na nohy. Všichni se teď navzájem podporují a je inspirativní sledovat, jak se místní podniky opravují a znovu otevírají. Nemůžeme se dočkat, až si brzy zajdeme do Bake Off na naši první manousheh, což je speciální libanonská pizza.“ 

Tato pomoc je možná díky členům Klubu přátel Člověka v tísni a dárcům, kteří přispěli do sbírky SOS Libanon


Autor: Eleanor Davis, dobrovolnice Člověka v tísni v Bejrútu

Související články